Zaregistrovat

Moravská vína zářila v Texasu

Moravská vína zářila v Texasu

4.5.2024

Jaro v Texasu je každoročně časem nejen pro záplavu květů „bluebonnetts“ (Lupinus texensis) kolem silnic a na loukách, ale také pro mezinárodní soutěž vín. Letos se její dějiště přesunulo do klimatizovaného prosluněného sálu městského návštěvnického centra v historické Budě na okraji hlavního města Austinu. Právě tady začíná „Wineroad 290“, kolem níž je shromážděna většina texaských vinařství.

Pět mezinárodních komisí hodnotilo více než tisícovku vín. Finálového hodnocení se osobně účastnil starosta města Lee Urbanovsky, po prarodičích Čech. Sám sice už umí česky jen ty nejtradičnější výrazy (Na zdraví mezi ně pochopitelně patří), jeho manželka je ale „skutečná“ Češka. O to větší radost (hraničící až se šokem) měli z úspěchů vín z „Československa“, jak si naše země ještě pamatovali.

I když naši vinaři nevyhráli žádnou z vypsaných zvláštních kategorií, je medailová žeň pozoruhodná!

Sedm platinových, 43 zlatých a  60 stříbrných medailí řadí „Československo“ na druhé místo mezi 11 zúčastněnými zeměmi hned za domácí USA.

Nejúspěšnějšími z našich vinařů se stali Petr Bunža z Bzence se dvěma platinovými aromatickými víny a dvěma zlatými, a Jiří Zámečník z Dolních Dunajovic se dvěma platinovými a jednou zlatou medailí.

Z deseti nejvýše hodnocených mladých vín ročníku 2023 získali moravští vinaři čtyři a slovenští tři pozice a tedy i ceny TOP TEN YOUNGSTER OF THE YEAR.

Výjimečnou pozornost vyvolala veřejná prezentace Tokajské esence od manželů Ostrožovičových z Tokajské oblasti Slovenska.

Účast vín v Texasu zajistila iniciativa Winesupporter.com/GastroPress s.r.o. s finančním přispěním Vinařského fondu ČR.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

9.6.2024

Akce
Modrý Portugal 1l za 66,-Kč

Od 10.června - 4.července 2024 Vám nabízíme červené čepované víno vyrobené v Maďarsku z vinařství Víno Karpatia s.r.o..

Více