Zaregistrovat

Naši vinaři uspěli v Texasu a přivážejí si 82 medailí!

Naši vinaři uspěli v Texasu a přivážejí si 82 medailí!

28.2.2020

Texas International Wine Competition patří k nejoblíbenějším soutěžím mezi českými a moravskými vinaři a letos se opět ukázalo proč. Z první mezinárodní soutěže tohoto roku si naši vinaři přivážejí neuvěřitelných 82 medailí. V konkurenci vín ze 14 zemí světa obdrželi 6 velkých zlatých, 14 zlatých, 50 stříbrných a 12 bronzových medailí. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu.

Velké zlaté medaile získalo Bio Vinařství Marcinčák Mikulov za vína Pinot gris 2018 pozdní sběr a Pálava 2018 výběr z hroznů, KOSÍK vinařství z Tvrdonic za Hibernal 2019 pozdní sběr, Vican rodinné vinařství za Tramín červený 2018 výběr z hroznů, Vinařství Štěpán Maňák za Sauvignon blanc 2018 pozdní sběr a Vinné sklepy Lechovice za Frankovku 2015 slámové víno. Všech 570 oceněných vín soutěže obdrželo krásné diplomy z dílny mladé moravské grafičky Lenky Otáhalové.

„Špičková moderní organizace, velmi kvalitní panel porotců a dokonalá péče o víno předcházely konečnému úspěchu vín,“ uvedl do souvislostí vysoký počet získaných medailí Dr. Luboš Bárta, který byl zároveň porotcem, podílel se na organizaci soutěže a spolu s redakcí časopisu SOMMELIER zajišťoval účast vín z ČR a dalších zemí střední Evropy. „Oproti mezinárodním standardům je americký systém padesátibodový a různou váhu mají i jednotlivé hodnocené aspekty jako vzhled, vůně, chuť i celkový dojem z pohledu spotřebitele. Výsledky jsou ale naprosto srovnatelné se stobodovým systémem. Medaile získávají vína, která dosáhnou nebo přesáhnou stanovené limity bez 30% omezení OIV, neboť USA nejsou členy této mezinárodní organizace,“ dodal Bárta k systému hodnocení vín.

Pozoruhodné je, že vinaři z Moravy a Slovenska vyhráli všechny medaile v nově vypsané kategorii mladých vín z podzimní sklizně roku 2019 a že nejúspěšnější mladou odrůdou se stal Hibernal. Domácí Američané ani vinaři z ostatních zemí na tyto medaile nedosáhli. Zlaté medaile získalo KOSÍK vinařství z Tvrdonic za Hibernal 2019 pozdní sběr, Vinařství Ludwig za Hibernal 2019 pozdní sběr, Vinařství U Kapličky za Sylvánské zelené 2019 Fresh Wine, pozdní sběr a Templářské sklepy Čejkovice za Hibernal 2019 pozdní sběr.

Severoamerická půda se tak pomalu stává pro moravská a česká vína zárukou úspěchu. Letos se naše vína zúčastní ještě soutěží Great American New York IWC, Finger Lakes IWC a San Francisco IWC. Na podzim se pak připravuje velká národní prezentace na výroční konferenci American Wine Society.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

22.6.2020

Akce
Chardonnay 1l za 60,-Kč

Od 22.června - 11.července 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové čepované víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více

21.6.2020

Championem 27. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX se stalo víno ze Slovácka

Ve dnech 8. a 9. června 2020 se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení letos již 27. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu.

Více