Zaregistrovat

Šampionem na Velkopavlovicku je Rulandské modré od Habánů

19.9.2019

Velkopavlovická vinařská podoblast je vyhlášená zejména produkcí vysoce kvalitních červených vín, což potvrdil i letošní ročník Národní soutěže vín, největší a nejvyšší soutěže vín v České republice. Šampionem se v konkurenci 710 vín stalo Rulandské modré 2015, pozdní sběr z vinařství HABÁNSKÉ SKLEPY, spol. s r.o. 

Zajímavostí bylo vítězství méně známé odrůdy Savilon mezi bílými víny. Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky.

Velkopavlovická vinařská podoblast je podoblastí s největší produkcí červených vín u nás a modré hrozny zde najdete na cca 1850 ha vinic, což představuje bezmála 35 % veškeré výměry vinic s modrými odrůdami v České republice. Nejlepšími ze všech se ukázalo Rulandské modré 2015, pozdní sběr z vinařství HABÁNSKÉ SKLEPY, které si po zásluze odnáší titul Šampiona, vítěze kategorie červených suchých a polosuchých vín a velkou zlatou medaili.

„Trať Trkmanska opět ukázala kvalitu. Její potenciál pro prémiová červená vína je enormní. Naše práce s vinicemi v této trati a Rulandské modré 2015 pozdní sběr je toho přesvědčivým dokladem,“ naznačil, co stojí vedle vinařského umu za úspěchem, Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy a popsal letošního Šampiona: „Víno má jiskrnou červenou barvu světlejších odstínů s cihlovými odlesky, bohatou ovocnou vůni s tóny jahod, malin a borůvek. Jeho chuť je plná a bohatá, ovocného charakteru s harmonickou tříslovinou a celkově dobrou strukturou.“

Překvapením pro mnohé bylo vyhlášení nejlepšího bílého suchého a polosuchého vína. Stal se jím Savilon 2018, pozdní sběr VINAŘSTVÍ ŠABATA s.r.o. „Odrůda Savilon je poměrně mladá a do Státní odrůdové knihy byla zapsána až v roce 2011. I z toho důvodu není ještě příliš rozšířená a její výměra dosahuje v celé České republice jen ca 15 hektarů. Její vítězství v kategorii je tak výjimečným úspěchem svědčícím o tom, jak vysokou úroveň šlechtitelství révy u nás má,“ komentoval nečekaného vítěze Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra, který hodnoticím komisím předsedal.

Velkým jménem zdaleka nejen ve výrobě růžových vín je na Velkopavlovicku Jan Stávek z Němčiček, který letos s vínem Rosé Bočky 2018, VOC Modré hory obhájil loňské vítězství v této kategorii.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 710 vín, z nichž 14 vín získalo velké zlaté, 158 vín zlaté, 64 vín stříbrné a 3 vína bronzové medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 373 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Šampion a vítězové kategorií:\"\"

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

  • Vítěz kategorie: Savilon 2018, pozdní sběr – VINAŘSTVÍ ŠABATA s.r.o.         

Kategorie B – bílá polosladká

  • Vítěz kategorie: Tramín červený 2017, výběr z hroznů – Stanislav Škrobák

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

  • Vítěz kategorie: Ryzlink vlašský 2017, výběr z cibéb – vinařství Kamil Prokeš

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Vítěz kategorie: Rosé Bočky 2018, VOC Modré hory – VÍNO J.STÁVEK

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

  • Šampion a vítěz kategorie: Rulandské modré 2015, pozdní sběr – HABÁNSKÉ SKLEPY, spol. s r.o.

Kategorie F – Červená vína ostatní (4,1 - 45 g/l zb.c.)

  • Vítěz kategorie: Dornfelder 2017, moravské zemské víno – Vít Sedláček

Kategorie G – sekty s.o.

 Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

  • Vítěz kategorie: Bohemia Sekt Prestige 36 brut 2015, jak. šum. víno s.o. – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce: BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Novinky

1.6.2020

Akce
Zweigltrebe rosé 1l za 60,-Kč

Od 1. - 27.června 2020 Vám nabízíme růžové odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více

22.5.2020

Známe vítěze JAROVÍN ROSÉ a jarního hodnocení KRÁL VÍN České republiky

V pátek 15. května zasedla za zvýšených hygienických pravidel v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích odborná komise a ohodnotila 180 růžových vín a klaretů, které přihlásilo 86 vinařských firem z celé ČR. Pořadatelé z celého srdce děkují všem, kteří svá vína v takto hojném počtu přihlásili. Velká gratulace pak patří všem medailistům.

Více