Zaregistrovat

Obrovský moravských úspěch v Paříži, loni Šampion růžových a letos bílých vín!

Obrovský moravských úspěch v Paříži, loni Šampion růžových a letos bílých vín!

5.3.2017

Neuvěřitelný úspěch moravského Vinařství Horák v Paříži znamenal první double v historii prestižní světové soutěže Vinalies Internationales a opět potvrdil, že Morava patří mezi nejlepší vinařské regiony na světě a moravští vinaři jsou součástí absolutní světové špičky. Minulý rok Leoš Horák vyhrál Šampiona (Lauréat Trophée) mezi růžovými víny a nikoho ani nenapadlo, že bychom se něčeho podobného mohli dočkat i letos. Vinařství Horák však se svým vínem Hibernal výběr z hroznů 2016 vyhrálo letos v obrovské konkurenci nejprestižnější kategorii bílých vín. Prezentaci moravských a českých vín v soutěži organizovalo Národní vinařské centrum s finanční podporou Vinařského fondu.

„Je to něco neuvěřitelného, ještě teď jsem v šoku. Celé vinařství zažívá obrovskou radost. Loni nám bylo řečeno. že uspět v kategorii rosé je náš životní úspěch a že zopakovat něco podobného se rovná zázraku, a letos v bílých vínech… Francouzi asi budou na mapě hledat kde je Vrbice,“ sděluje s úsměvem Leoš Horák a představuje Šampiona: „Naše vítězné víno je plné s potenciálem ležení, má jiskrnou zelenožlutou barvu, v aromatice najdeme zralou broskev, sušenou meruňku i směs tropických plodů. Jeho chuť je plná, kořenitá, vysoce extraktivní, lehký zbytkový cukr je vyvážený pikantní kyselinkou. Charakterem spíše připomíná jednoho z rodičů - Ryzlink rýnský.“

Kromě tohoto úspěchu, kdy se moravský Hibernal stal nejlepším bílým vínem na světě, se ještě všechna naše úspěšná vína na podzim objeví v publikaci 1000 Vins du Monde se stejným respektem ve vinařském světě, jaký má v gastronomii tolik vážený michelinský průvodce.

Medailemi bylo oceněno celkem 36 moravských a českých vín, zlatou získalo 10 vín a stříbrnou 26. Celkově letos moravští a čeští vinaři zazářili a přivezli o 11 medailí více než v loňském už tak úspěšném roce!

Zlaté medaile získala kromě Hibernalu i další vína – Ryzlink vlašský, výběr z bobulí, 2009 a Aurelius, výběr z cibéb, 2012 z vinařství Vinselekt Michlovský. Dále Kerner, výběr z hroznů, 2016 z vinařství Josef Dufek, Děvín, výběr z hroznů 2015 z vinařství Štěpán Maňák, ledové víno Ryzlink rýnský, 2016 z Vinařství Krist s.r.o. a další zlatou medaili získalo bílé slámové víno odrůdy Pálava 2015 z vinařství ZD Němčičky. Dvě zlaté medaile získala i růžová vína: Zweigeltrebe, kabinetní víno, 2016 z vinařství Bronislav Vajbar a Rosé Horák, pozdní sběr, 2016 z vinařství Horák.

Zlatou medaili získal také Merlot, výběr z hroznů, 2011 z vinařství Vinselekt Michlovský. „Malinko do stínu se díky opakovanému zisku Šampiona dostala další skvělá zpráva, a to zlatá medaile pro moravský Merlot, pro víno, které vyžaduje teplé prostředí a patří do vinařské první ligy. Víme, že naši vinaři umí velká červená vína, a každý takovýto posel dává příslib, že jejich čas na domácí a mezinárodní scéně také přichází,“ komentoval výsledky soutěže Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Salonu vín.

Moravská a česká vína získala v Paříži 26 stříbrných medailí - po 3 stříbrných medailí získala vinařství: Vinařství Horák, Vinařství Krist a Mikrosvín Mikulov.

„Vítězství Leoše Horáka z Vrbice vyhlásil Alex Schaeffer, zakladatel Unie francouzských enologů. Upřímně, když jsem slyšel „Orak Ibernal“, moc jsem si to nedal do souvislosti a až République Tchéque a Alexovo povzbudivé gesto mě vystřelilo ze židle a za velkého potlesku dovedlo na podium. Poděkoval jsem pořadatelům i degustátorům za Horákovi i za všechny české vinaře, a když jsem zmínil, že v loňském roce vyhrálo tohle malé rodinné vinařství Šampiona mezi rosé, strhl se potlesk ještě jednou. Prezident unie Cyril Payon to okomentoval, že podobné double se ve 23leté historii soutěže ještě nikomu nepovedlo,“ přiblížil průběh vyhlášení šampiona JUDr. Luboš Bárta, dlouholetý člen poroty Vinalies Internationales

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

1.6.2020

Akce
Zweigltrebe rosé 1l za 60,-Kč

Od 1. - 27.června 2020 Vám nabízíme růžové odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více

22.5.2020

Známe vítěze JAROVÍN ROSÉ a jarního hodnocení KRÁL VÍN České republiky

V pátek 15. května zasedla za zvýšených hygienických pravidel v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích odborná komise a ohodnotila 180 růžových vín a klaretů, které přihlásilo 86 vinařských firem z celé ČR. Pořadatelé z celého srdce děkují všem, kteří svá vína v takto hojném počtu přihlásili. Velká gratulace pak patří všem medailistům.

Více