Zaregistrovat

Národní soutěž vín – nejvyšší a největší soutěž vín v ČR zahajuje ročník 2016

Národní soutěž vín – nejvyšší a největší soutěž vín v ČR zahajuje ročník 2016

1.8.2016

Letošní ročník Národní soutěže vín, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, bude zahájen 11. a 12. srpna hodnocením vín slovácké vinařské podoblasti. Nejvyšší možnou úroveň hodnocení garantuje vedle pořádajícího Svazu vinařů a Národního vinařského centra, které hodnocení technicky zajišťuje, také obsazení hodnotících komisí našimi nejlepšími degustátory.

V odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích zasednou 11. a 12. srpna v komisích hodnotitelé a jako první vyberou nejlepší vína s původem hroznů ve slovácké. Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona, budou určeni vítězové jednotlivých kategorií, úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Podle stejného klíče následně proběhnou hodnocení soutěže také ve velkopavlovické (15. – 16. 8.), mikulovské (22. – 23. 8.) a znojemské (30. 8.) vinařské podoblasti. Hodnocení vín vinařské oblasti Čechy proběhne 24. srpna.

Nejlepší vína dále postoupí do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o složení Salonu vín ČR nebo titulu absolutního Šampiona.

„Loňského ročníku se zúčastnilo 1423 vín od 215 vinařů a vinařských firem a letošní ročník bude podle dosavadního průběhu přihlášek ještě bohatší. Takto vysoký počet hodnocených vín už nám dává dokonalou představu o vínech a vinařství v České republice, jejich kvalitě, potenciálu, podoblastních a regionálních specifikách, vinařských přístupech a využívání technologií atd.,“ komentoval hodnocení Národní soutěže vín ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra a dodal: „Celý systém Národní soutěže vín včetně dvou navazujících celostátních kol pak zajišťuje, že 100 vín oceněných zlatou medailí Salonu vín České republiky reprezentuje skutečně to nejlepší, co u nás bylo vyrobeno. Úspěch totiž vyžaduje postup hned přes tři různé, naslepo hodnotící komise. Od loňského ročníku oceňujeme stříbrnou medailí také vína, která se probojovala do finálové dvoustovky, jsou vysoce kvalitní, tzn. získala v konečném hodnocení minimálně 83 bodů, ale přesto nedosáhla na zlatou medaili a umístění v Salonu vín.“

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti navazuje také výstava pro veřejnost, která tak bude mít příležitost posoudit kvality zúčastněných vín a mít první příležitost ochutnat vína usilující o zařazení do prestižního Salonu vín.

Špičkovou úroveň hodnocení zajišťuje také pečlivý výběr složení degustačních komisí. Jsou to pouze odborníci z ČR, kteří naše vína důvěrně znají. Degustátoři museli projít školením a složit zkoušky dle mezinárodních standardů ISO norem. Navíc prochází systémem navazujícího proškolování a vyhodnocování, které prování Národní vinařské centrum.

Výstavy vín jednotlivých podoblastí:

Velkopavlovická podoblast: 27. srpna, Hustopeče

Mikulovská podoblast: 9. - 11. září, Mikulov

Slovácká podoblast: 10. září, Uherské Hradiště

Znojemská podoblast: 30. srpna, Znojmo

Čechy: 24. září, Kutná Hora

Národní soutěž vín už několik let využívá počítačový hodnoticí systém Elwis, který vyvinulo Národní vinařské centrum. Tento systém je zárukou přesnosti zpracování výsledků a vylučuje jakoukoliv chybu či záměnu výsledků degustační komise. Soutěž je tak realizována nejen na nejvyšší možné kvalitativní úrovni soutěžních vzorků, ale také na nejvyšší úrovni technické.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

4.10.2018

Akce
Chardonnay 1l za 60,-Kč

Od 4. - 27.října 2018 Vám nabízíme bílé sudové víno země původu Jižní Afrika z vinařství Morávia Víno Prušánky.

Více

29.9.2018

Naši vinaři si odvážejí z Vídně neuvěřitelných 347 medailí

Moravští a čeští vinaři uspěli na prestižní světové soutěži AWC Vienna a přivážejí 63 zlatých a 284 stříbrných medailí. Ocenění dobré kvality („Seal of Approval“) získalo dalších 107 moravských a českých vín. Celkem tak naši vinaři získali na jedné z největších soutěží vín na světě 454 ocenění. Nejúspěšnější byla společnost Víno Botur s 5 zlatými a Vinselekt Michlovský a.s. se 4 zlatými a 16 stříbrnými medailemi. Účast našich vinařů proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Více