Zaregistrovat

OENOFORUM 2016 - Czech International Wine Competition - zná vítěze

OENOFORUM 2016 - Czech International Wine Competition - zná vítěze

1.5.2016

Lednice, 27. 4. 2016 - Jubilejní, 10. ročník jediné OIV soutěže v České republice, jehož pořadatelem je Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Unií enologů České republiky, Vinařským fondem České republiky a Národním vinařským centrem, o.p.s., úspěšně proběhl a zná všech sedmnáct oceněných. Ti vzešli z celkem 456 přihlášených vín, z devíti zemí světa. O vítězi pak rozhodlo v lednickém Multifunkčním centru při dvoudenním hodnocení (21. – 22. 4. 2016) celkem 37 degustátorů z deseti nejen evropských zemí.

Vítězové však zůstali „doma“, tedy téměř všichni vítězové a téměř doma. Ocenění Champion red totiž putuje na Slovensko, do vinařství Ing. Josef Repa – Repa Winery s vínem Limited Petit Merle 2013. Cenu Champion white pak získal Vinselekt Michlovský s vínem Sauvignon barrique 2013. V nejvíce „nabité“ kategorii získal titul Champion young wines 2015 vinař Vladimír Tetur s Veltlínským zeleným 2015. Nejlepší kolekci vín prezentovalo pro změnu slovenské vinařství Elesko. Souhrn všech ocenění je přílohou této tiskové zprávy. „Dá se říci, že nejsem překvapený. Za poslední ročníky této, ale nejen této, soutěže se ukazuje, že naše vína snesou nejpřísnější srovnání a mohou jít směle do mezinárodních konfrontací. A důvod jistě nelze hledat v tom, že si vína hodnotíme sami. Vždyť při závěrečném „rozstřelu“ o šampiony soutěže zasedali mimo jiné Ital, Francouz, Bulhar, Moldavan, Slovák a Čech. Ostatně na tomto principu mezinárodní mozaiky, co do skladby vín, ale i degustátorů je celé Oenoforum postaveno“, konstatoval prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Velmi sympatický byl v letošním roce úspěch slovenských vín, která si odváží, respektive jejich producenti hned několik ocenění. Tieto súťaže a tieto ocenenia sú pre nás jednoznačne spätnou väzbou, že smer, ktorým sa uberáme je správny a to sme si vedomí ešte výrazného potenciálu, ktorý Slovensko pre vinárstvo a obzvlášť pre niektoré odrody v typických regiónoch poskytuje“, říká Vlado Mrva, spolumajitel vinařství Mrva & Stanko. Bez úspěchu letos opět nezůstala ani vína, které reprezentují „nový svět“. Tradičně bodoval Nový Zéland se Sauvignonem Blanc. Kromě této odrůdy, která je při Oenoforu opakovaně nejvíce zastoupená, se nejčastěji prezentovali Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Cabernet Sauvignon. „Je to logické. Je zde silná stopa minulosti a samotného počátku této soutěže (Sauvignon forum). I když je dnes soutěž otevřena všem světovým odrůdám, stále nejvíce táhnou právě Sauvignony a my jsme za to rádi. Především proto, že jde o odrůdu prakticky s celosvětovým dosahem a také u nás jsou terroir, kde Sauvignony umí a kde směle mohou jít do mezinárodního srovnání. My jim k tomu poskytujeme jedinečný prostor v rámci našeho území. I proto samostatnými kategoriemi vyhlašujeme nejlepší vína z odrůd Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon“, podotýká Martin Půček, ředitel soutěže.

Soutěži samotné předcházela ještě konferenční část. Enologové Philippe Ricoux (Francie), Josef Umathum (Rakousko), Mojmír Baroň (Česká republika) a specialistka na oblast Toskánsko Alessandra Gemmiti (Itálie) se věnovali tématu Praktické příklady enologických cest k velkým vínům. K dispozici byly účastníkům i ukázky a degustace vín doprovázejících zvolené téma. Celkem 17 vín vybraných prakticky z celé Evropy od jižní Francie, přes Rakousko, až po Rusko. Zatímco přednáška Rakušana byla primárně odrazem bohatých vlastních zkušeností nejen ze sklepa, ale i z vinohradu a v tomto smyslu prezentovala řadu autentických a komentovaných fotografií, přednášky Francouze a Čecha byly navíc obohaceny řadou pragmatických, chcete-li vědeckých podložení. Srovnání, variant, faktů. Především při přednášce a doprovodné ochutnávce Mojmíra Baroně, bylo příjemné srovnání totožného vína při ležení na různých sudech. „Paradoxně letos zůstal počet účastníků lehce za očekáváním (74 platících), ale přitom úroveň a obsah prezentací včetně předložených vín mi přišla za poslední roky jedna z nejlepších, ne-li nejlepší“, doplňuje Martin Půček.

Zástupce OIV deklaroval ihned po skončení Oenofora 2016 velkou spokojenost nad úrovní akce a vyjádřil zájem býti při tom i v nadcházejícím roce. Organizátor, Svaz vinařů ČR může jemu i ostatním prozradit, že hostitelem soutěže bude v roce 2017 jihomoravské Znojmo.

L\'Organisation Internationale de la Vigne et du Vin (OIV) je mezinárodní organizace dbající na férovou konkurenci mezi producenty vína a na kvalitu produkovaného vína. OIV byla založena v roce 1924 jako reakce na globální krizi kvality vinic a od roku 2001 je hlavní vědeckou a technickou organizací dbající na kvalitu vinic, vína a jeho zpracování. OIV sdružuje 46 členských zemí, ve kterých se vypěstuje vice než 85 procent světové produkce vína.

Ve dnech 23. – 25. 5. 2016 bude možné TOP 50 vín Oenofora 2016 ochutnat na veletrhu Wine Prague na výstavišti v Letňanech.

Oenoforum 2016 se koná pod patronací OIV a za podpory Jihomoravského kraje, Vinařského fondu, Národního vinařského centra, Multifunkčního centra zámku Lednice a obce Lednice.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

28.2.2020

Naši vinaři uspěli v Texasu a přivážejí si 82 medailí!

Texas International Wine Competition patří k nejoblíbenějším soutěžím mezi českými a moravskými vinaři a letos se opět ukázalo proč. Z první mezinárodní soutěže tohoto roku si naši vinaři přivážejí neuvěřitelných 82 medailí. V konkurenci vín ze 14 zemí světa obdrželi 6 velkých zlatých, 14 zlatých, 50 stříbrných a 12 bronzových medailí. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu.

Více

2.2.2020

Akce
Müller Thurgau 1l za 60,-Kč

Od 3. - 29.února 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více