Zaregistrovat

Naši vinaři si loni vysloužili na mezinárodních soutěžích rovných 500 medailí

Naši vinaři si loni vysloužili na mezinárodních soutěžích rovných 500 medailí

12.1.2016

Sláva moravských a českých vín už roky překračuje hranice České republiky. V loňském roce se úspěchy na mezinárodních soutěžích v Evropě, severní Americe i Asii zakulatily na úctyhodném počtu 500 medailí. Společnou prezentaci moravských a českých vín u velké většiny soutěží finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajišťovalo Národní vinařské centrum.

Vinařský soutěžní rok tradičně zahajuje vysoce konkurenční soutěž Vinalies Internationales, která probíhá v Paříži. Z celkových 30 medailí (o 4 více než loni) si 6 vinařství odvezlo nejcennější zlatý kov a 24 stříbrný. Mezi nejlepšími světovými vinařstvími zazářila Vinařství Štěpán Maňák, Vinařství Horák, Mikrosvín Mikulov nebo Zámecké vinařství Bzenec. Třicítka nejlepších moravských vín se následně objevila také v proslulé publikaci 1000 Vins du Monde, kde se s nimi seznamují milovníci nejlepších světových vín také v zahraničí.

O tom, že moravská a česká vína splňují požadavky na nejvyšší kvalitu se přesvědčili i porotci jedné z nejprestižnějších světových soutěží vín - Sélections Mondiales des Vins v kanadském Québecku. Zlaté medaile zde získala vinařství ZNOVÍN ZNOJMO za Sauvignon Blanc Tropical 2014, pozdní sběr a Vinné sklepy Lechovice za Ryzlink rýnský 2013 ledové víno.

Také v prestižní světově soutěži vín Decanter World Wine Awards, která se koná v Londýně, moravští a čeští vinaři výrazně promluvili do výsledkových listin. Za svá vína získali 2 stříbrné medaile, 18 bronzových a 29 diplomů.Jedna ze stříbrných medailí putovala k vinařství Vinselekt Michlovský za jeho Aurelius 2012 výběr z cibéb a druhá do vinařství Reisten za Ryzlink Classic 2013 pozdní sběr.

Neuvěřitelné tři ze sedmi titulů Šampiona v jednotlivých kategoriích, velkou zlatou medaili a dalších 41 medailí získali moravští vinaři na mezinárodní soutěži vín Muvina Prešov. Velkou zlatou medailí a titulem Šampiona mezi sladkými víny bylo oceněno Veltlínské zelené 2011 ledové víno z CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, které získaly ještě další 2 zlaté medaile.Šampionem bílých suchých vín se stalo Rulandské bílé – Sauvignon moravské zemské víno 2012 z Vinařství Valihrach mezi ostatními bílými víny porotu nejvíce zaujala Pálava 2012 výběr z hroznů z Vinařství LAHOFER.

V druhé londýnské mezinárodní soutěži International Wine and Spirit Competition získali naši vinaři 16 stříbrných a 23 bronzových medailí. Kromě tradičních bílých odrůd se na medailové pozice probojovalo také růžové a červené víno. Nejvíce se dařilo firmě BOHEMIA SEKT, která získala 3 stříbrné a 2 bronzové medaile. Velmi úspěšné bylo i Vinařství Dufek a Vinařství Petr Skoupil.

Moravští a čeští vinaři svá vína prezentovali podruhé za oceánem, a to na soutěži San Francisco International Wine Competition. Zabodovali zde velkou zlatou medailí pro Pálavu 2014 pozdní sběr z vinařství Vinice Hnanice a dále 7 zlatými, 31 stříbrnými a 37 bronzovými medailemi.

Na největší světové soutěži vín AWC Vienna získali moravští vinaři 27 zlatých, 136 stříbrných medailí a 98 ocenění dobré kvality („Seal of Approval“). Mezi nejúspěšnější zde patřilo vinařství Vinselekt Michlovský, které si odneslo 5 zlatých, 23 stříbrných medailí a 11 ocenění kvality. Jako další se ve Vídni výrazně prosadilivinařství BOHEMIA SEKT a Vinařství Štěpán Maňák, která si odvezla po třech zlatých medailích.

Opět s medailovými úspěchy absolvovali moravští a čeští vinaři prestižní vinařskou soutěž MUNDUS Vini, která se koná v Německu. Zlato si v soutěži vysloužilo vinařství Vinselekt Michlovský za svůj Aurelius 2012 výběr z bobulí, další prvenství obhájilo Víno Mikulov za Veltlínské zelené 2013 pozdní sběr a Vinařství U Kapličky za Alibernet 2013 pozdní sběr. Kromě 3 zlatých medailí, které mezinárodní porota udělila těmto vinařstvím, v rámci soutěže úspěch sklidila také společnost BOHEMIA SEKT – odborníci ji udělili Zvláštní cenu za nejlepší sekt východní Evropy.

Asijské trhy získávají u vinařů celého světa na významu a ti čeští nejsou výjimkou. Pro jejich obchodní aktivity je proto zásadní uspět na nejvýznamnějších čínských soutěžích, kterými jsou China Wine a Spirits Awards a Hong Kong International Wine & Spirit Competition. A našim vinařům se dařilo i v Asii. Ze soutěže China Wine & Spirits Awards se mohou pochlubit jednou zlatou medailí, z Hong Kongu pak přivezli 23 medailí. Pozornost porotců si vysloužila naše šumivá vína a nelze opomenout i 6 medailí pro moravská červená vína.

Desátý ročník izraelské soutěže TERRAVINO přichystal příjemné překvapení pro vinařství Vinselekt Michlovský – jeho Ryzlink vlašský 2009 výběr z bobulí získal vedle zlaté medaile a ocenění Best of Nation za nejlepší víno pocházející z České republiky také titul absolutního Šampiona soutěže.

Úspěchů i soutěží, kde se naši vinaři medailově prosadili, bylo více. Tento výčet je jen výběr největších a nejzajímavějších ocenění pro vína a vinařství malé středoevropské země, které má však v konkurenci vinařských velmocí rok od roku silnější slovo.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

23.2.2020

Vinařstvím roku 2019 se stalo VICAN rodinné vinařství

Vítězem desátého ročníku soutěže Vinařství roku 2019, pořádané Svazem vinařů ČR, se stalo VICAN rodinné vinařství, které zároveň zvítězilo v kategorii střední vinařství s produkcí do 250.000 litrů za rok. V kategorii malé vinařství do 50.000 l/rok uspělo Gala Vinařství, a.s. a v kategorii velké vinařství nad 250.000 l/rok komisi nejvíce zaujal Vladimír Tetur.

Více

2.2.2020

Akce
Müller Thurgau 1l za 60,-Kč

Od 3. - 29.února 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více