Zaregistrovat

Salon vín 2016 chystá první kolo hodnocení

Salon vín 2016 chystá první kolo hodnocení

17.11.2015

Nejprestižnější soutěž České republiky Salon vín – národní soutěž vín 2016 se připravuje na první kolo hodnocení, které proběhne ve dnech 18. – 20. listopadu 2015 v Národním vinařském centru ve Valticích.Do prvního kola bylo na základě nominací přihlášeno celkem 703 vín od 105 vinařství. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. pod odbornou garancí Svazu vinařů ČR a pod záštitou prezidenta České republiky a ministra zemědělství ČR. Medializaci soutěže podpořil Vinařský fond.

Nominaci, tedy možnost zúčastnit se 1. kola Salonu vín – národní soutěže vín, získala vína na základě výsledků v Národní soutěži vín ve znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké a ve vinařské oblasti Čechy. Celkem bylo v nominačních kolech Národní soutěže vín hodnoceno 1423 vín od 215 přihlašovatelů, což z této soutěže dělá největší soutěž vín u nás.

Ze 703 vín přihlášených do 1. kola hodnocení je tradičně nejvíce vín v kategorii A, tedy bílá suchá vína (377 vín), dále v kategorii E, tedy vína červená suchá (161 vín). Z hlediska odrůd je nejvíce Ryzlinků rýnských (76 vín), dále Rulandských šedých (61 vín) a Chardonnay (48 vín). Z červených vín je nejvíce odrůdy Frankovka (38 vín). Z hlediska ročníků jsou nejsilněji zastoupeny ročníky 2014 (299 vín) a 2013 (269 vín). Nejstarší víno je z ročníku 2005.

„Salon vín je projektem, který se neustále rozvíjí. O úspěchu tohoto rozvoje svědčí mimořádný zájem vinařů, ale také stále rostoucí návštěvníků degustační expozice. Letos jsme v Salonu vín přivítali opět o více než 20 % návštěvníků více než v předchozím roce a předpokládáme, že letos počet návštěvníků, kteří absolvovali některý z degustačních programů v expozici Salonu vín, překoná číslo 20 000 osob,“ řekl k Salonu vín Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Vína budou hodnotit naši nejlepší degustátoři – držitelé evropských degustačních zkoušek dle ČSN ISO 8586-2, kteří prošli navazujícím proškolování v Národním vinařském centru. V komisích budou zastoupeni vinařští technologové, sommelieři, obchodníci s vínem, novináři se zaměřením na víno a také zástupci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Degustátoři budou hodnotit vína pomocí originálního počítačového systému ELWIS, který usnadňuje práci degustátorů a eliminuje chyby při případném sečítání bodů při tradičním ručním sečítání.

Na první kolo, ve kterém vyberou degustátoři nejlepších 200 vín, naváže finální – druhé kolo soutěže, které proběhne 8. prosince 2015 ve Španělské konírně státního zámku ve Valticích.

Vyhlášení výsledků soutěže a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín se uskuteční na konci ledna 2016. V průběhu měsíce ledna bude expozice uzavřena a bude probíhat příprava nového ročníku.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

1.6.2020

Akce
Zweigltrebe rosé 1l za 60,-Kč

Od 1. - 27.června 2020 Vám nabízíme růžové odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více

22.5.2020

Známe vítěze JAROVÍN ROSÉ a jarního hodnocení KRÁL VÍN České republiky

V pátek 15. května zasedla za zvýšených hygienických pravidel v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích odborná komise a ohodnotila 180 růžových vín a klaretů, které přihlásilo 86 vinařských firem z celé ČR. Pořadatelé z celého srdce děkují všem, kteří svá vína v takto hojném počtu přihlásili. Velká gratulace pak patří všem medailistům.

Více