Zaregistrovat

11. 11. přinese Svatomartinské už pojedenácté

11. 11. přinese Svatomartinské už pojedenácté

15.10.2015

Ve středu 11. 11. bude zahájen už 11. ročník obnovené tradice Svatomartinských vín. Nadprůměrně teplý a slunečný průběh letních měsíců završený vlahým přelomem srpna a září slibuje velmi kvalitní vína, kterých se chystají vinaři dodat na trh rekordní množství. Podle prvních odhadů předloží vinaři k hodnocení vína celkově představující až 2,6 milionu lahví Svatomartinského 2015. Seznam všech vín se známkou Svatomartinské 2015 bude znám po 29. říjnu, kdy proběhne druhé kolo hodnocení.

Nejvyšší zastoupení lze letos očekávat u bílých Svatomartinských vín (Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané), kterých bude na trhu cca 40 %, následovat budou červená (Modrý Portugal a Svatovavřinecké) s 31 % a růžová (Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe) s 29 %. Zejména u červených vín se letos bude na co těšit.

V průběhu léta vinaře tížily obavy, aby réva příliš netrpěla suchem, ale následné deště předcházející samotné sklizni dodaly hroznům raných odrůd potřebnou vláhu. Víno letošního ročníku tak velmi dobře vyzrálo a díky dostatku vláhy v konečné fázi zrání ho bude dostatek.

„Hrozny letos dozrály do výjimečné jakosti, která se samozřejmě odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Letošní ročník by mohl patřit k těm nejlepším od roku 2005, kdy Vinařský fond získal značku Svatomartinské," naznačuje ředitel Vinařského fondu ing. Jaroslav Machovec a dodává: „Letošní ročník také slibuje vysoké, možná i historicky nejvyšší, procento vín, která uspějí při hodnocení a získají právo používat známku Svatomartinské 2015."

Hodnocení Svatomartinských vín letos proběhne ve dnech 22. 10. a 29. 10. 2015. Vína, která budou moci nést značku Svatomartinské, budou následně zveřejněna na webu www.wineofczechrepublic.cz

Tradičně nevyšší zastoupení bude mít u bílých Svatomartinských vín odrůda Müller Thurgau, u růžových Svatovavřinecké a u červených Modrý Portugal. Nabídku ročníku vedle odrůdových vín zpestří také celá řada cuvée, tedy vín vyrobených z více uznaných odrůd.

V roce 2005, kdy byla značka Svatomartinské z iniciativy Vinařského fondu uvedena na trh poprvé, se do projektu přihlásilo 36 vinařství. V loňském roce už Svatomartinská vína vyrábělo 129 vinařství, která dodávají na trhu cca 2 000 000 lahví. Díky mimořádně příznivému počastí a díky stále zkušenějším vinařům lze letos očekávat překročení dvoumilionové hranice. Svatomartinská vína ročníku 2015 navíc budou nadprůměrně kvalitní.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

20.7.2020

Akce
Rulandské bílé 1l za 60,-Kč

Od 20.července - 15.srpna 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové čepované víno z vinařství Vinný dům Bzenec.

Více

19.7.2020

V Poslanecké sněmovně byla vyhlášena sedmička Parlamentních vín 2020

Parlament České republiky se spojil s moravskými a českými vinaři prostřednictvím druhého ročníku soutěže „Parlamentní víno“. Odborná komise vybrala vína pro prezentaci Poslanecké sněmovny v České republice i v zahraničí. Soutěž loni inicioval předseda PS Radek Vondráček na základě inspirace ze zahraničních parlamentů, a to s cílem propagovat české a moravské vinařství.

Více