Zaregistrovat

11. 11. přinese Svatomartinské už pojedenácté

11. 11. přinese Svatomartinské už pojedenácté

15.10.2015

Ve středu 11. 11. bude zahájen už 11. ročník obnovené tradice Svatomartinských vín. Nadprůměrně teplý a slunečný průběh letních měsíců završený vlahým přelomem srpna a září slibuje velmi kvalitní vína, kterých se chystají vinaři dodat na trh rekordní množství. Podle prvních odhadů předloží vinaři k hodnocení vína celkově představující až 2,6 milionu lahví Svatomartinského 2015. Seznam všech vín se známkou Svatomartinské 2015 bude znám po 29. říjnu, kdy proběhne druhé kolo hodnocení.

Nejvyšší zastoupení lze letos očekávat u bílých Svatomartinských vín (Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané), kterých bude na trhu cca 40 %, následovat budou červená (Modrý Portugal a Svatovavřinecké) s 31 % a růžová (Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe) s 29 %. Zejména u červených vín se letos bude na co těšit.

V průběhu léta vinaře tížily obavy, aby réva příliš netrpěla suchem, ale následné deště předcházející samotné sklizni dodaly hroznům raných odrůd potřebnou vláhu. Víno letošního ročníku tak velmi dobře vyzrálo a díky dostatku vláhy v konečné fázi zrání ho bude dostatek.

„Hrozny letos dozrály do výjimečné jakosti, která se samozřejmě odrazí také v kvalitě Svatomartinských vín. Letošní ročník by mohl patřit k těm nejlepším od roku 2005, kdy Vinařský fond získal značku Svatomartinské," naznačuje ředitel Vinařského fondu ing. Jaroslav Machovec a dodává: „Letošní ročník také slibuje vysoké, možná i historicky nejvyšší, procento vín, která uspějí při hodnocení a získají právo používat známku Svatomartinské 2015."

Hodnocení Svatomartinských vín letos proběhne ve dnech 22. 10. a 29. 10. 2015. Vína, která budou moci nést značku Svatomartinské, budou následně zveřejněna na webu www.wineofczechrepublic.cz

Tradičně nevyšší zastoupení bude mít u bílých Svatomartinských vín odrůda Müller Thurgau, u růžových Svatovavřinecké a u červených Modrý Portugal. Nabídku ročníku vedle odrůdových vín zpestří také celá řada cuvée, tedy vín vyrobených z více uznaných odrůd.

V roce 2005, kdy byla značka Svatomartinské z iniciativy Vinařského fondu uvedena na trh poprvé, se do projektu přihlásilo 36 vinařství. V loňském roce už Svatomartinská vína vyrábělo 129 vinařství, která dodávají na trhu cca 2 000 000 lahví. Díky mimořádně příznivému počastí a díky stále zkušenějším vinařům lze letos očekávat překročení dvoumilionové hranice. Svatomartinská vína ročníku 2015 navíc budou nadprůměrně kvalitní.

 

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omnimedia, Národní vinařské centrum, o.p.s.

Novinky

4.10.2018

Akce
Chardonnay 1l za 60,-Kč

Od 4. - 27.října 2018 Vám nabízíme bílé sudové víno země původu Jižní Afrika z vinařství Morávia Víno Prušánky.

Více

29.9.2018

Naši vinaři si odvážejí z Vídně neuvěřitelných 347 medailí

Moravští a čeští vinaři uspěli na prestižní světové soutěži AWC Vienna a přivážejí 63 zlatých a 284 stříbrných medailí. Ocenění dobré kvality („Seal of Approval“) získalo dalších 107 moravských a českých vín. Celkem tak naši vinaři získali na jedné z největších soutěží vín na světě 454 ocenění. Nejúspěšnější byla společnost Víno Botur s 5 zlatými a Vinselekt Michlovský a.s. se 4 zlatými a 16 stříbrnými medailemi. Účast našich vinařů proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Více