Zaregistrovat

Jubilejní 20. ročník Grand Prix Vinex zná vítěze

Jubilejní 20. ročník Grand Prix Vinex zná vítěze

9.5.2013

Ve dnech 2. a 3. května se na brněnském Výstavišti uskutečnilo odborné hodnocení jubilejního 20. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2013. Ocenění od špičkových mezinárodních degustátorů se dočkal absolutní Champion, vítězové kategorií a další výjimečná vína. V závislosti na dosaženém bodovém ohodnocení pak byly nejlepším vínům uděleny také zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Veřejnost bude mít příležitost seznámit se nejen s oceněnými víny na mezinárodním veletrhu VINEX 24. a 25. května 2013.

Na tiskovém brífinku na závěr hodnocení byly oznámeny první neoficiální výsledky:

Champion a vítěz kategorie D (sladká vína): Ryzlink vlašský, ledové víno 2011, vinařství Georgios Ilias z Pavlova
• Vítěz kategorie A1 (suchá vína): Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2011 – Vinařství Volařík Mikulov
• Vítěz kategorie A2 (polosuchá vína): Rulandské bíle, výběr z hroznů 2012 – Vinařství Dufek
• Vítěz kategorie A3 (polosladká vína): Rulandské šedé, výběr z hroznů 2011 – Winberg Mikulov
• Vítěz kategorie B2 (růžová vína ostatní): Cabernet Sauvignon rosé, pozdně sběr 2012 – Znovín Znojmo
• Vítěz kategorie C1 (červená vína suchá): Cabernet Moravia barrique, výběr z hroznů 2006 – Vinařství Dvořáček LTM, Mikulčice
• Vítěz kategorie C2 (červená vína ostatní): Cabernet Moravia, pozdní sběr 2011, Patria Kobylí
• Vítěz kategorie F (šumivá vína): Gelber Muskateller, 2012, Weingut Reitmayer (AUT)

Celkové oficiální výsledky soutěže, vč. udělení jednotlivých medailí a dalších cen (např. národní vítězové pro nejlépe hodnocená vína z jednotlivých zemí, nejlepší kolekce atd.) budou zveřejněny v oficiálním katalogu soutěže, který bude vydán ke dni veřejné prezentace soutěžních vín, které se uskuteční ve dnech 24.-25.5. 2013 v pavilonu A2 Brněnského výstaviště.

Soutěže se zúčastnilo rekordních 603 vzorků vín ze 14 vinařských států světa. Nejvíce vín je samozřejmě z České republiky (520 vín), silně je zastoupeno také sousední Rakousko (46) a Slovensko (15). Nechybí ale vína např. z Moldávie, Kanady, USA, Jihoafrické republiky, Chile, Argentiny a dalších.

Z hlediska kategorií jsou nejzastoupenější bílá vína (348 vzorků, zejména polosuchá a polosladká) a červená suchá (130 vzorků). Hodnoceny budou ale také ostatní kategorie vín, např. vína přírodně sladká, sekty, vína růžová atd.

O soutěži

Grand Prix Vinex je tradiční prestižní mezinárodní soutěž vín, konaná při příležitosti mezinárodního vinařského veletrhu Vinex v Brně. V roce 2013 bude probíhat již 20. ročník soutěže.
Soutěž organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. a Svazem vinařů ČR. Záštitu nad soutěží přijal hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek. Organizaci soutěže podpořil Vinařský fond.

Vína byla hodnocena mezinárodní komisí renomovaných degustátorů v novém moderním pavilonu "P" na Brněnském výstavišti.

Hodnocení vín bude probíhat na platformě počítačového systému pro hodnocení vín, který byl vyvinut Národním vinařským centrem.

Prestižní ocenění a medaile

Medaile budou udělovány dle dosaženého bodového hodnocení – bronzová medaile min. 80 bodů, stříbrná medaile min. 84 bodů, zlatá medaile min. 87 bodů, velká zlatá medaile min. 92 bodů. Organizátor se zavazuje neudělit více než 30 % medailí vzhledem k celkovému počtu přihlášených vín. Toto kriterium bude aplikováno v rámci jednotlivých kategorií.

Limity pro udělování medailí jsou oproti některým jiným soutěžím v ČR mírně vyšší a odpovídají mezinárodním zvyklostem. To je zárukou prestižnosti získané medaile; stejně jako – ve světě standardní – limitace udělení max. 30% medailí z celkového počtu přihlášených vín.

Dále bude vyhodnocen „Champion“, vítězové jednotlivých kategorií, nejlépe hodnocená kolekce vín a národní vítězové pro země, které přihlásily min. 10 vín.

Degustátoři

Klíčovým faktorem kvality každé soutěže vín je samozřejmě pečlivý výběr zkušených, renomovaných degustátorů – hodnotitelů vín. Organizátoři GRAND PRIX VINEX věnovali výběru degustátorů velkou péči. Komise se budou účastnit degustátoři – držitelé evropských degustačních zkoušek dle ISO normy, kteří navíc prošli systémem následného proškolování degustátorů, které Národní vinařské centrum organizuje ve spolupráci s Mendelovou univerzitou.

Veřejná prezentace soutěžních vín

Vína mezinárodní soutěže GRAND PRIX VINEX budou veřejnosti prezentována ve dnech 24.-25.5. 2013 v pavilonu A2 Brněnského výstaviště.

Mezinárodní vinařský veletrh VINEX 2013 proběhne v novém termínu jako samostatná obchodní přehlídka vín v pavilonu A brněnského výstaviště. Kromě vín soutěže GRAND PRIX VINEX se v rámci tohoto veletrhu se představí tuzemští i zahraniční vinaři se svojí aktuální nabídkou.

Novinky

18.12.2018

Akce
Vánoční prodej za super ceny !!!

Akce růžové Vánoce.Ve dnech 1.12. - 31.12.2018 Vám nabízíme prodej přívlastkového vína v akci 1+1 zdarma z vinařství Bronislav Vajbar  Rakvice .

Více

17.12.2018

Akce
Svatovavřinecké 1l za 60,-Kč

Od 17. - 31.prosince 2018 Vám nabízíme červené sudové moravské zemské víno z vinařství Morávia Víno Prušánky.

Více

26.11.2018

Naše vína sklidila v Izraeli velké úspěchy

Na letošním třináctém ročníku mezinárodní soutěže vín Terravino Izrael moravští a čeští vinaři zazářili. Celkem si odvážejí 22 medailí, z toho 3 velké zlaté. Účast našich vín organizačně zajistilo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

Více