Zaregistrovat

O víkendu startuje 5. ročník Festivalu otevřených sklepů!

O víkendu startuje 5. ročník Festivalu otevřených sklepů!

16.4.2013

Pátý ročník Festivalů otevřených sklepů zahájí tento víkend velkolepá přehlídka vín jihu Mikulovské vinařské podoblasti. Podle organizátorů festivalu z Nadace Partnerství je festival beznadějně vyprodaný a region tak čeká na 2000 návštěvníků. Mikulov, Bavory, Perná, Březí a Dolní Dunajovice se tak během tohoto víkendu stanou vinařským centrem České republiky. „Region pod Pálavskými vrchy má v sobě neuvěřitelné genius loci, a tak se asi není čemu divit, že je o něj takový zájem,“ vysvětluje ředitel festivalu Juraj Flamik

Celkem 35 vinařů představí o víkendu 13. a 14. dubna ve svých sklepech více jak 350 vín. Milovníci vín z celé republiky i ze zahraničí se budou moci seznámit s vyhlášenými vinaři, jejichž vína získávají ocenění doma i v cizině, ale i s malovinaři, kteří svá vína vyrábějí zejména pro potřebu svou a svých známých. „Právě ti malí vinaři jsou kořením našeho festivalu a je vždy zajímavé sledovat, jak obstojí v konkurenci s těmi velkými a známými vinaři,“ říká Juraj Flamik. A tentokrát je to konkurence velmi silná: Vinařství Volařík, Drmola, Winberg a Tanzberg – ti všichni například získali minulý týden ocenění v soutěži O Zlatý pohár veletrhu Víno&Delikatesy. „K nim přidejte třeba Víno Marcinčák, Víno Mikulov, Mikrosvín nebo Vinařství Galant a máte velmi zajímavou přehlídku špičkových moravských vinařů,“ popisuje Flamik.

Festival otevřených sklepů je ale víc než jen přehlídkou vín. „Náš slogan zní ,Vinaři a jejich vína, důvěrně a zblízka´. A právě možnost seznámit se osobně s vinařem přímo v jeho sklepě je jedním z největších lákadel. Když koupíte víno v supermarketu, tak toho z etikety moc nevyčtete. Když si ale můžete popovídat přímo s vinařem, poslechnout si jeho vyprávění a podívat se na místo, kde jeho vína vznikají, tak pak najednou k jeho vínu získáte úplně jiný vztah,“ doplňuje Flamik.

Tradiční součástí festivalu je doprovodný program. Jarní festival zahájí již v pátek čtyřchodové degustační menu v hotelu Galant. „V každé obci na návštěvníky čeká tradiční folklor v podobě cimbálových kapel. Na programu jsou řízené degustace, soutěže, hudební pořady, snoubení vína s čokoládou a velmi netradiční možnost vyjížďky do vinohradu na Segwayi,“ říká manažerka festivalu Barbora Pavlíčková.

Festival, tentokrát s vůní jihu, je již dvanáctým v řadě. Celkem je za celou dobu existence navštívilo více než 15.000 návštěvníků, kteří se seznámili s 300 vinaři ze 45 vinařských obcí a ochutnali více než 3500 vín. Podle statistik přímo od vinařů si návštěvníci zakoupili do svých soukromých zásob víno v celkové hodnotě 14,5 milionu korun. Spolu s obratem za ubytování, stravování a další služby tak ve vinařských obcích zůstalo díky festivalu již kolem 30 milionů korun. „Zájem a důvěru návštěvníků si velmi ceníme a festivaly chceme organizovat ještě lépe než doposud,“ komentuje čísla Juraj Flamik. K novinkám letošního roku patří regionální letní Festival otevřených sklepů s názvem Za vinaři na Podluží a podzimní festival Víno z blízka, pořádaný v Brně.

Jarní festival začíná oficiálně v sobotu 13. dubna, sklepy se otevřou od 10.00 do 21.00. V neděli pak pokračuje od 10.00 do 15.00. Informace o kulturním programu, možnostech výhodného ubytování a festivalové kyvadlové dopravě jsou k dispozici na www.otevrenesklepy.cz.

Na jižní Moravě bude tento víkend kromě festivalu i řada dalších zajímavých akcí, jako je například páteční Kontraktační výstava vín spolku VOC Modré Hory, která se bude konat v nově vybudovaných sklepech Františka Lotrinského ve Velkých Pavlovicích. Návštěvníci festivalu tak mají možnost zastavit se v pátek ve Velkých Pavlovicích a ochutnat zdejší vína. Více na www.vocmodrehory.cz

Novinky

18.12.2018

Akce
Vánoční prodej za super ceny !!!

Akce růžové Vánoce.Ve dnech 1.12. - 31.12.2018 Vám nabízíme prodej přívlastkového vína v akci 1+1 zdarma z vinařství Bronislav Vajbar  Rakvice .

Více

17.12.2018

Akce
Svatovavřinecké 1l za 60,-Kč

Od 17. - 31.prosince 2018 Vám nabízíme červené sudové moravské zemské víno z vinařství Morávia Víno Prušánky.

Více

26.11.2018

Naše vína sklidila v Izraeli velké úspěchy

Na letošním třináctém ročníku mezinárodní soutěže vín Terravino Izrael moravští a čeští vinaři zazářili. Celkem si odvážejí 22 medailí, z toho 3 velké zlaté. Účast našich vín organizačně zajistilo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

Více