Zaregistrovat

100 % medailí pro vinařství Baloun a Stapleton

100 % medailí pro vinařství Baloun a Stapleton

1.3.2013

V jihofrancouzském městě Brignoles v srdci malebného regionu nazývaném „Provence Verte“ proběhl ve dnech 14. a 15. února 2013 první ročník mezinárodní soutěže vín Concours International des Vins de Terroi.

Tato soutěž, která se konala pod patronáží O.I.V., je zaměřená na vína se zeměpisným označením původu ze všech vinařských oblastí světa. Jejím cílem je ukázat veřejnosti nejen jakou roli v životě vína hraje terroir a povzbudit tím šíření kultury révy vinné a vína na mezinárodní úrovni, ale rovněž upozornit na povolání spojená s gastronomií a agroturistikou.

Terroir je často mylně vyložený a nesprávně pochopený výraz. Jedná se o magické, avšak těžce přeložitelné slůvko, které je sice odvozeno od francouzského terre (půda), ale vyjadřuje nejen polohu a vliv půdních podmínek na kvalitu vína, nýbrž bere v potaz i další faktory: specifická mikroklimata, odrůdovou skladbu, tradici, historii a konečně i savoir-faire vinaře.

Soutěže se zúčastnilo přes 100 vzorků z několika světadílů, mezi nimi i tři z České republiky:
Roučí 2009 (Moravské zemské víno) z Vinařství Stapleton-Springer, Bořetice,
Muškát moravský pozdní sběr 2012 (vinařská obec Velké Pavlovice, viniční trať Nadzahrady) a Tramín červený pozdní sběr 2012 (vinařská obec Klentnice, viniční trať Bavorsko), oba z Vinařství Baloun, Velké Pavlovice.

Moravský terroir okouzlil 25 členů mezinárodní Jury ze 14 zemí světa (Francie, Itálie, Španělsko, Německo, Rakousko, Velká Británie, Polsko, Rusko, Ukrajina, Monako, Čína, Japonsko, Švýcarsko a Česká republika) natolik, že všechna tři ocenila stříbrnou medailí Terroir d’Argent.

Celkem bylo uděleno 41 diplomů: 10 Terroir d’Or (zlatá medaile) a 31 Terroir d’Argent (stříbrná medaile). Všechna oceněná vína se navíc zúčastnila soutěže Grand Prix Packaging o nejlepší emballage, ve které hodnotila nejen mezinárodní Jury, ale paralelně také laická veřejnost na výstavě oceněných vín, která proběhla na radnici v Brignoles v sobotu odpoledne 16. února. Toto klání, které organizátoři pořádají v průběhu všech svých soutěží vín (Femmes et Vins du Monde, Monaco a Concours International des Vins de Gastronomie) se někomu může jevit jako módní přehlídka, avšak jedná se o nejdůležitější detail v prodeji vína. Zákazník, který mnohdy nezná obsah láhve vystavené před ním na regále, bude ve svém výběru ovlivněn nejen cenami vín zvolené kategorie, ale především svůdností a prezentací samotného výrobku.

Ačkoliv patron soutěže, fotograf Guillaume Barclay, udělil několika svým favoritům hlas „coup de coeur“, adjustáž Roučí 2009 z vinařství Stapleton-Springer byla oceněna zlatem s nejvíce udělenými body od odborné i laické komise. Navíc se všechna medailová vína zúčastní mezinárodní eno-gastronomické přehlídky 1ère Rencontre Internationale des Vins de Terroir et des Cuisines du Monde, která se bude konat od 5. do 7. července 2013 ve městě Brignoles départementu Var.

Více informací a kompletní výsledky ke stažení naleznete na: www.civt-ictw.fr

Příští edice soutěže Concours International des Vins de Terroir se bude konat 20. a 21. února 2014.

Novinky

20.7.2020

Akce
Rulandské bílé 1l za 60,-Kč

Od 20.července - 15.srpna 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové čepované víno z vinařství Vinný dům Bzenec.

Více

19.7.2020

V Poslanecké sněmovně byla vyhlášena sedmička Parlamentních vín 2020

Parlament České republiky se spojil s moravskými a českými vinaři prostřednictvím druhého ročníku soutěže „Parlamentní víno“. Odborná komise vybrala vína pro prezentaci Poslanecké sněmovny v České republice i v zahraničí. Soutěž loni inicioval předseda PS Radek Vondráček na základě inspirace ze zahraničních parlamentů, a to s cílem propagovat české a moravské vinařství.

Více