Zaregistrovat

Sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2013

Sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2013

16.2.2013

Zástupci Národního vinařského centra a Svazu vinařů České republiky představili výsledky Salonu vín ČR – národní soutěže vín 2013, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Zveřejněna byla vítězná vína v jednotlivých kategoriích, nejlepší kolekce soutěže, složení sta nejlépe hodnocených vín, kterým byl přidělen titul Salon vín České republiky, a samozřejmě také absolutní Šampion soutěže.

Absolutním Šampionem a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stalo v konkurenci 1622 přihlášených vín Chardonnay, 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Hrozny pocházejí ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Šampion se vyznačuje intenzivní, ale přitom jemnou vůní a medovými tóny. Strukturovaná plná chuť se svěží kyselinkou a náznakem zralých citrusů dovedla toto víno přes tři kola hodnocení až na vrchol naší nejprestižnější soutěže vín.

Mezi červenými víny bylo nejlépe hodnoceno Svatovavřinecké barrique 2011, pozdní sběr společnosti MORAVÍNO, s.r.o.

V kategorii bílých polosladkých vín se porota shodla na Sauvignonu 2011, výběr z hroznů z Vinařství U Kapličky.

Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín zvítězilo Rulandské šedé 2009, ledové víno společnosti ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.

Z vín rosé a klaretů porota vybrala Rosé Růžený 2011, VOC vinaře Ing. Jana Stávka, Ph.D.

V kategorii jakostních šumivých vín zvítězil Louis Girardot brut 2008, jakostní šumivé víno s.o. od společnosti BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Cenu za nejlepší kolekci vín si odnesla společnost Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

„Letošní kolekce špičky mezi moravskými a českými víny potvrdila kvalitu ročníku 2011, který se do letošního Salonu vín prosadil hned 77krát ze sta,“
komentoval ředitel Národního vinařského centra, ing. Pavel Krška.

O vínech v Salonu vín

V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 64 vín bílých, 33 vín červených, 1 růžové víno a 2 vína šumivá.

Odrůdová skladba čítá 25 odrůd révy vinné a 6 vín cuvée. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 13 zastoupeními, dále Sauvignon s 10 zastoupeními a Chardonnay s 8 zastoupeními.

Pole jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín v pozdním sběru (56) následováno 24 víny výběru z hroznů.

Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2011 se 77 víny, ročník 2009 s 12 a ročník 2010 s 5 víny. Nejstarší víno je z roku 2005.

V letošním roce byly nejúspěšnější tyto firmy: Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o., s 8 víny; Vinné Sklepy Valtice, a.s. se 7 víny, PATRIA Kobylí, a.s., se 6 víny a Vinselekt Michlovský, a.s., s 5 víny. Celkem dodá vína do expozice Salonu vín 54 vinařských firem.

Nejvíce zastoupenou vinařskou podoblastí je v letošním Salonu vín mikulovská vinařská podoblast s 28 víny, ale to je dáno její největší rozlohou a proporcionálním zastoupení vín v Salonu vín právě podle rozlohy v jednotlivých vinařských podoblastech.

Pro detailní statistiku viz tabulky v Konečné výsledky Salon vín ČR 2013.xls

O soutěži a Salonu vín ČR

V úvodních kolech soutěže, hodnotících vína ve vinařských podoblastech velkopavlovické, mikulovské, slovácké a znojemské a z vinařské oblasti Čechy, bylo z 1622 vzorků vybráno 1051 nejlepších vín, která postoupila do prvního celostátního kola soutěže. Nejlepších 200 se následně probojovalo do 2. kola, z kterého vzešlo 100 nejlepších vín oceněných titulem Salon vín České republiky, absolutní Šampion, vítězové jednotlivých kategorií a titul pro nejlepší kolekci celé soutěže.

Nový ročník celoroční degustační expozice Salonu vín ČR bude veřejnosti otevřen v sobotu 2. března 2013 tradičně na zámku ve Valticích.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže každý rok zasedají naši nejlepší degustátoři, kteří jsou spolu s nejmodernějším počítačovým systémem, vícekolovým hodnocením a garancí Svazu vinařů ČR zárukou objektivity a výběru skutečně nejlepších vín z Moravy a Čech.

Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr a zapečetění vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie.

Záštita
Záštitu nad Salonem vín – Národní soutěží vín 2013 převzal, stejně jako loni, prezident České republiky, Václav Klaus.

Vyhodnocení návštěvnického hlasování uplynulého ročníku

Již několik let mohou návštěvníci degustační expozice Salonu vín hlasovat pro svá nejoblíbenější vína a vinařství. V roce 2012 byly u návštěvníků nejoblíbenější:

Vína:
1. Hibernal, pozdní sběr 2010, vinařství Jakub Šamšula
2. Pálava, výběr z hroznů, 2009, Gotberg a.s.
3. Chardonnay, pozdní sběr, 2010, vinařství Jakub Šamšula

Vinařství:
1. Jakub Šamšula – vinařství Čejkovice
2. Znovín Znojmo, a.s.
3. Vinné sklepy Valtice, a.s.

Novinky

4.10.2018

Akce
Chardonnay 1l za 60,-Kč

Od 4. - 27.října 2018 Vám nabízíme bílé sudové víno země původu Jižní Afrika z vinařství Morávia Víno Prušánky.

Více

29.9.2018

Naši vinaři si odvážejí z Vídně neuvěřitelných 347 medailí

Moravští a čeští vinaři uspěli na prestižní světové soutěži AWC Vienna a přivážejí 63 zlatých a 284 stříbrných medailí. Ocenění dobré kvality („Seal of Approval“) získalo dalších 107 moravských a českých vín. Celkem tak naši vinaři získali na jedné z největších soutěží vín na světě 454 ocenění. Nejúspěšnější byla společnost Víno Botur s 5 zlatými a Vinselekt Michlovský a.s. se 4 zlatými a 16 stříbrnými medailemi. Účast našich vinařů proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Více