Zaregistrovat

Moravská vína nadchla v USA

Moravská vína nadchla v USA

10.4.2012

Při své premiéře v USA na největší benefiční charitativní soutěži světa XII. Finger Lakes International Wine Competition v Rochesteru, NY, dosáhla pozoruhodného úspěchu vína z Moravy a Slovenska: dvě úžasné Velké zlaté medaile, 9 zlatých, 33 stříbrných a 16 bronzových medailí!

Chardonnay 2011 pozdní sběr z Vinařství U Kapličky v Zaječí bylo jedním ze sedmi účastníků rozstřelu o nejlepší Chardonnay soutěže a získalo tzv. Double Gold. Díky dalšímu zlatu za Pálavu 2011 a třem stříbrným medailím se Vinařství U Kapličky stalo nejúspěšnějším ze 13 účastníků z České republiky. Skvělé zlaté medaile získala dále vinařství Kosík z Tvrdonic za Sauvignon 2011, LIVI Dubňany za červené Zweigeltrebe 2009, Moravíno Valtice za Ryzlink rýnský 2011 a Vinařství LTM Dvořáček za Merlot 2008 barrique.

Česká republika získala double gold (velkou zlatou medaili) 5 zlato, 17 stříbro, 12 bronz, SK 1 double gold, 4 zlato, 16 stříbro, 4 bronz. Zlatými, stříbrnými a bronzovými medailemi byla oceněna moravská vinařství Čech, Kosík, LIVI Dubňany, Maňák, Moravíno, LTM Dvořáček, Sonberk, Josef Valihrach, Vladimír Tetur, Vinařství Volařík, Vinařství U Kapličky, Vinofol a Vinselekt Michlovský.

Úplné výsledky našich medailových vín jsou v příloze, kompletní výsledky soutěže na http://www.fliwc.com/results/2012results.asp. Soutěže ve Finger Lakes se letos účastnilo přes 3200 vín z 22 zemí světa, padesáti států USA a šesti kanadských provincií. V porotách zasedlo 64 expertů z 15 zemí, především enologů, učitelů a odborných novinářů.

„Byli jsme překvapeni a uchváceni chutí a vůní moravských a slovenských vín, která se letos zúčastnila naší soutěže poprvé,“ komentoval skvělý výsledek ředitel soutěže David G. Male. „Dělají vašim zemím stejně dobré jméno, jako výkony hokejistů! Když jsme vloni požádali o spolupráci časopis SOMMELIER, netušili jsme, jak vynikající vína a v jakém fascinujícím množství obohatí naši soutěž a přispějí tak na ulehčení života nemocným dětem. Věříme, že v příštím roce se po letošním brilantním úspěchu zúčastní soutěže ještě více vašich výrobců!“

Výtěžek soutěže Finger Lakes International Wine Competition je plně věnován táboru Camp Good Days and Special Times na břehu jezera Keuke, který organizuje pobyty dětí s onkologickými onemocněními z řady zemí světa. „Camp je mezi jezery v centru druhé největší vinařské oblasti USA. Vinaři z okolí byli našimi prvními přispěvateli. A tak nás napadlo uspořádat pro jejich vína soutěž, která se rozrostla v jednu z největších soutěží v USA a největší benefiční charitativní soutěž na světě,“ uvedl Peter Parts, zakladatel soutěže. „Za 11 uplynulých ročníků jsme mohli přispět z výnosu soutěže, z nezapomenutelných galavečerů spojených s ochutnávkou soutěžních vín a z následné aukce nejvýše hodnocených vín částkou téměř půl druhého milionu dolarů! Na organizaci této benefiční soutěže se podílí na 150 dobrovolníků. Jsme nadšeni z tak početné účasti vašich vín a těšíme se, že letos ozdobí díky vynikajícím výsledkům i naši dražbu!“

Výborné hodnocení získala také vína ze Slovenska. Nejúspěšnějším slovenským vinařem na benefiční soutěži v USA se stal Martin Pomfy díky Double Gold za Pinot Gris 2011, zlatu za Chardonnay 2011, třem stříbrným a třem bronzovým medailím. Dvěma zlatými (Ryzlink vlašský 2011 a rosé Cabernet Sauvignon ) a dvěma stříbrnými medailemi bylo oceněno vinařství Janoušek z Pezinku a zlaté je i tokajské Cuvée 2009 Jaroslava Ostrožoviče.

„Jsme rádi, že naše výzva měla mezi moravskými vinaři takový ohlas a že jsme ve spolupráci z Editou Ďurčovou a Robo Müllerem ze Slovenska soustředili v naší redakci 68 soutěžních vzorků,“ uvedla vydavatelka časopisu SOMMELIER Ivana Kováříková. „Společná doprava vzorků je nesrovnatelně ekonomičtější, než kdyby každý posílal svá vína sám. Dostat do USA při komplikovanosti jejich předpisů 368 kilo vín nebylo nic jednoduchého. Velmi nám v tom pomohla společnost DM Cargo a tak vína měla v místě soutěže ještě tři týdny na odležení. Během třídenního pobytu v Rochesteru jsme při soutěži navštívili i dětský camp, který se chystá na novou sezonu - a velmi to na nás všechny zapůsobilo. Vedení campu nabídlo možnost účasti i dětem z České republiky a ze Slovenska a my jsme připraveni hledat pro dosažení tohoto cíle kvalifikované partnery. Nejprve ale musíme znovu podstoupit celou složitou administrativní proceduru a pozlacená vína dopravit včas na aukci.“

„Soutěž byla skvěle zorganizovaná a díky všudypřítomnému nadšení dobrovolníků a společnému cíli všech zúčastněných měla nezapomenutelnou atmosféru,“ zhodnotil soutěž Dr. Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER. „Systém hodnocení je jiný, než bývá zvykem v Evropě, ale není o nic méně objektivní. Hodnotí se po malých sériích, nepoužívají se body, ale přímo medailová škála od bronz minus po nejvyšší zlato plus. Velká zlatá medaile znamená, že všichni porotci udělili vínu na svém archu zlato. Zvláštní ceny jsou pak vypsány pro nejlepší Ryzlink v soutěži, nejlepší Chardonnay, Cabernet Sauvignon a ledové víno. S více než 250 ledovkami je soutěž ve Finger Lakes současně největší soutěží ledových vín na světě. Pro příští rok tedy nová velká příležitost pro naše vinaře!“

Novinky

28.2.2020

Naši vinaři uspěli v Texasu a přivážejí si 82 medailí!

Texas International Wine Competition patří k nejoblíbenějším soutěžím mezi českými a moravskými vinaři a letos se opět ukázalo proč. Z první mezinárodní soutěže tohoto roku si naši vinaři přivážejí neuvěřitelných 82 medailí. V konkurenci vín ze 14 zemí světa obdrželi 6 velkých zlatých, 14 zlatých, 50 stříbrných a 12 bronzových medailí. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu.

Více

2.2.2020

Akce
Müller Thurgau 1l za 60,-Kč

Od 3. - 29.února 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více