Zaregistrovat

19. ročník mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2012 má svého Championa

19. ročník mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2012 má svého Championa

13.2.2012

Dva dny potřebovali degustátoři na ohodnocení vín a výběr Championa 19. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. O přízeň degustátorů a nejvyšší bodové ohodnocení se ucházela evropská a světová vína přítomná na středoevropském trhu. Ve velmi vyrovnaném souboji nakonec zvítězilo Rulandské šedé 2010 slámové víno z vinařství ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. Loňské vítězství v kategorii Nejlépe hodnocená kolekce obhájilo Vinařství Josef Valihrach, s.r.o.

Ve dnech 7. a 8. února se v degustačním sále Národního vinařského centra ve Valticích sešly hodnotitelské komise, aby posoudily kvalitu vín, se kterými je možné se setkat na středoevropském trhu. Stejně jako přihlášená vína i složení degustátorských komisí bylo mezinárodní. Hodnotit vína přijeli degustátoři z Moravy a Čech, Slovenska, Maďarska, sousedního Rakouska, do degustační kóje zasedl i Australan.

O prestižní ocenění ze soutěže se utkaly 323 vzorky vín z 12 evropských i mimoevropských zemí světa. Největší zastoupení měla vína tuzemská, dále slovenská a rakouská, nechyběla ani vína z Maďarska, Moldávie, Francie, Španělska, Německa, Itálie, ale i ze vzdálené Austrálie, Nového Zélandu a Chile. Profesionalitu, maximální objektivitu hodnocení soutěže a komfort hodnotitelům zajišťoval i moderní počítačový systém pro hodnocení vín vytvořený Národním vinařským centrem.

„Výběr šampiona byl velmi zajímavý a vyrovnaný. Vítěznému Rulandskému šedému ze Znovínu „šlapali na paty“ např. slovenský Veterlín od Eleska, maďarské tokaje a další naše vína, třeba Chardonnay od Richarda Tichého, Ryzlink vlašský od Ondřeje Havrana nebo třeba cuvée Rulandského bílého a Sauvignonu od Jožky Valihracha“, komentuje ředitel soutěže ing. Pavel Krška.

Na základě hodnocení vín v komisích a subkomisi pro výběr Championa byla udělena tato ocenění:

CHAMPION
Rulandské šedé 2009 slámové víno, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s., Česká republika

Nejlépe hodnocená kolekce
Vinařství Josef Valihrach, Česká republika

Vítěz kategorie A1 – Bílá vína suchá (do 4 g/l)
Chardonnay 2010 výběr z hroznů, Ing. Richard Tichý, Česká republika

Vítěz kategorie A2 – Bílá vína polosuchá (4,1 - 12 g/l)
Cuvée Rulandské bílé+Sauvignon 2009 moravské zemské víno, Vinařství Josef Valihrach, s.r.o., Česká republika

Vítěz kategorie A3 – Bílá vína polosladká (12,1 - 45 g/l)
Ryzlink vlašský 2010 výběr z hroznů, Ondřej Havran, Česká republika

Vítěz kategorie C1 – Červená vína suchá (do 4 g/l)
Veterlín 2009 akostné značkové víno, ELESKO a.s., Slovenská republika

Vítěz kategorie C2 – Červená vína ostatní (4,1 - 45 g/l)
Cabernet Moravia 2010 moravské zemské víno, Kosík vinařství – MUDr. Pavel Kosík, Česká republika

Vítěz kategorie D – Vína přírodně sladká - bílá, růžová a červená (nad 45 g/l)
Rulandské šedé 2009 slámové víno, ZNOVÍN ZNOJMO, a.s., Česká republika

Vítěz kategorie F – Šumivá vína
Louis Girardot brut 2008 jakostní šumivé víno, BOHEMIA SEKT, s.r.o., Česká republikaOcenění „Národní vítěz“ získala nejlépe hodnocená vína ze zemí, z nichž se zúčastnilo min. 10 vzorků:

Národní vítěz - Česká republika - Chardonnay 2010 výběr z hroznů, Ing. Richard Tichý

Národní vítěz - Rakousko – Veltlínské zelené 2010 Weinviertel DAC, Nekham Josef jr/Weingut Nekham

Národní vítěz - Slovenská republika – Veterlín 2009 akostné značkové víno, ELESKO a.s.

Letošní již 19. ročník je druhým v pořadí, který ve spolupráci se společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů České republiky organizuje Národní vinařské centrum o.p.s. Oproti loňskému ročníku se navzdory menším výnosům hroznů z pro tuto soutěž stěžejního ročníku 2010 (vína z posledního ročníku 2011 se dle statutu účastnit nemohla) soutěže zúčastnilo více vín, z více zemí a také více přihlašovatelů. Pro šampiona, držitele nejlepší kolekce vín a vítěze kategorií byly pro letošní rok připraveny originální ceny z dílny světoznámého umělce Bořka Šípka. Stejný jako loni je nově nastavený limit pro udílení medailí, které jsou přidělovány podle počtu dosažených bodů (nikoliv jen podle umístění vína v kategorii) a jejich množství nepřesáhne 30% počtu zúčastněných vín. To vše potvrzuje prestiž a význam mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX před jejím jubilejním 20. ročníkem v příštím roce.

S víny z letošního ročníku se bude opět možné seznámit na SALIMA/VINEX ve dnech 28. 2. - 2. 3. 2012 na brněnském výstavišti, kde proběhne i slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen. K této příležitosti bude vydán katalog s kompletními výsledky včetně udělených medailí a dalšími informacemi o soutěži.

Novinky

20.7.2020

Akce
Rulandské bílé 1l za 60,-Kč

Od 20.července - 15.srpna 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové čepované víno z vinařství Vinný dům Bzenec.

Více

19.7.2020

V Poslanecké sněmovně byla vyhlášena sedmička Parlamentních vín 2020

Parlament České republiky se spojil s moravskými a českými vinaři prostřednictvím druhého ročníku soutěže „Parlamentní víno“. Odborná komise vybrala vína pro prezentaci Poslanecké sněmovny v České republice i v zahraničí. Soutěž loni inicioval předseda PS Radek Vondráček na základě inspirace ze zahraničních parlamentů, a to s cílem propagovat české a moravské vinařství.

Více