Zaregistrovat

20. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky vín VINOFORUM Krynica-Zdrój

20. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky vín VINOFORUM Krynica-Zdrój

21.7.2011

Jubilejní dvacátý ročník mezinárodní soutěžní přehlídky vín VINOFORUM navázal na předcházející konkurzy, které se díky iniciativě někdejšího slovinského ministra zemědělství Jože Protnera a slovenského profesora enologie Fedora Malíka od r. 1991 konají v různých zemích středoevropského regionu. VINOFORUM v minulosti opakovaně hostilo Slovinsko, Slovensko, Chorvatsko, Česká republika a Rakousko, letos na seznam pořadatelských zemí přibylo Polsko.

VINOFORUM si klade za cíl každoročně porovnávat kvalitu vín středoevropského regionu se zbytkem světa a dále šířit kulturu vína nejen v oblastech tradičně spjatých s jeho výrobou. VINOFORUM 2011 zavítalo do lázeňského městečka Krynica-Zdrój v Podkarpatí.

VINOFORUM 2011 KRYNICA-ZDRÓJ pořádal Polski Instytut Winorosli i Wina ve spolupráci s Národním vinařským centrem o.p.s. a Slovenskou Technickou Univerzitou Bratislava. Účast vinařů z České republiky byla podpořena Vinařským fondem (úhrada části poplatků a doprava soutěžních vzorků).

Do soutěže, která se ve dnech 14. – 15. července uskutečnila v krynickém Hotelu Motyl, se přihlásilo 318 vín z 16 zemí (Česká republika, Slovensko, Polsko, Brazílie, Rakousko, Slovinsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Francie, Gruzie, Kypr, Lucembursko). Mezinárodní odborná jury (24 degustátorů z 8 zemí) pod vedením Fedora Malíka (předsedy šestičlenných komisí byli Jože Protner, Roman Janoušek, Ton Kolsteeg a Pavel Vajčner) udělila 95 medailí. Moravští a čeští vinaři získali 3 tituly šampióna (z celkového počtu 4), 6 zlatých (z celkového počtu 11) a 39 stříbrných medailí (z celkem 84).

Titulem šampióna bílých suchých vín (76 vzorků) byl honorován Zanotto Riesling 2010 (Vinicola Campestre, Brazílie). Šampiónem bílých vín ostatních (97 vzorků) se stal Ryzlink rýnský 2009 ledové víno (Znovín Znojmo a.s., Česká republika). Mezi víny růžovými (10 vzorků) byl nejlépe hodnocen Cabernet Sauvignon 2009 ľadové víno (Miroslav Petrech - Chateau Bela, Slovensko). Šampiónem vín červených (92 vzorků) byl Pinot noir 2009 výběr z hroznů (LIVI spol. s r.o., Česká republika). Titul šampióna vín šumivých (31 vzorků) obhájilo (stejný titul získalo na Vinoforum 2010 Ostrava) Chateau Bzenec 2005 brut (Chateau Bzenec, spol. s r.o., Česká republika). Nejlepším vínem kategorie vín zpod kožky a vín likérových (12 vzorků) se stala Commandaria Alasia 1986 (LOEL Ltd., Kypr / dovozce HCA s.r.o., František Huna).

Mezi oceněná vína patří i úspěch vinařství pana Vladímíra Tetura :

*** Tramín červený, pozdní sběr *** 2010*** Stříbrná

Novinky

20.7.2020

Akce
Rulandské bílé 1l za 60,-Kč

Od 20.července - 15.srpna 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové čepované víno z vinařství Vinný dům Bzenec.

Více

19.7.2020

V Poslanecké sněmovně byla vyhlášena sedmička Parlamentních vín 2020

Parlament České republiky se spojil s moravskými a českými vinaři prostřednictvím druhého ročníku soutěže „Parlamentní víno“. Odborná komise vybrala vína pro prezentaci Poslanecké sněmovny v České republice i v zahraničí. Soutěž loni inicioval předseda PS Radek Vondráček na základě inspirace ze zahraničních parlamentů, a to s cílem propagovat české a moravské vinařství.

Více