Zaregistrovat

35 medailí – tak vstoupili naši vinaři do dalšího roku mezinárodních soutěží vín

35 medailí – tak vstoupili naši vinaři do dalšího roku mezinárodních soutěží vín

5.3.2011

Po mimořádně úspěšném soutěžním roce 2010 moravští vinaři s nadějí očekávali výsledky první z prestižních mezinárodních soutěží vín letošníku roku - pařížské Vinalies Internationales. I letos se našim vinařům daří a z Paříže si vezou 5 zlatých a 30 stříbrných medailí. Účast našich vín za finanční podpory Vinařské fondu zajišťovalo Národní vinařské centrum.

Nejvíce se v Paříži dařilo vinařství Josef Dufek, které získalo dvě zlaté medaile za Rulandské šedé, výběr z bobulí 2009 a Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2010 a dvě stříbrně za Aurelius, pozdní sběr 2010 a Rulandské šedé, výběr z hroznů 2010. Jednu zlatou za Tramín červený, pozdní sběr 2010 a tři stříbrné za Pálavu, výběr z bobulí 2010, Tramín červený, pozdní sběr 2010 a Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2010 získal Tomáš Krist. Stejně tak vinařství Mikrosvín Mikulov vybojovalo jednu zlatou za Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2009 a tři stříbrné za Chardonnay, pozdní sběr 2009, Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2009 a Tramín červený, pozdní sběr 2009.

17. ročníku Vinalies Internationales se letos zúčastnilo 119 vzorků vín z České republiky a ty nejlepší z nich se na podzim opět objeví v publikaci 1000 Vins du Monde, kde se s nimi seznámí také milovníci nejlepších světových vín v zahraničí.

Zajímavostí soutěže byla také účast vinařsky ne příliš známých zemí, jakými jsou např. Kolumbie, Bolivie, Belgie, Nizozemí či Alžírsko. Téměř polovina vín však bylo tradičně domácích, tedy francouzských.

V následujících měsících čekají naše vinaře další mezinárodní soutěže – Vinitaly (Verona, Itálie), Concours Mondial Bruxelles (Lucembursko), Decanter (Londýn, Velká Británie), Sélections mondiales des vins (Montreal, Kanada), The San Francisco Int. Wine Competition (Los Ageles, USA), MUNDUSvini (Neustadt, Německo), AWC Vienna (Vídeň, Rakousko), Terra Vino (Tel Aviv, Izrael) a další.

„V důležitém detailu je ale systém hodnocení přeci jen jiný, než u ostatních soutěží ve světě – a právě to dělá Vinalies Internationales soutěží tak prestižní a uznávanou: Započítávají se hlasy všech hodnotitelů, neškrtá se nejvyšší a nejnižší, ale po odhodnocení vzorku musí každý své hodnocení detailně obhájit a zdůvodnit. Je-li rozdíl v hodnocení příliš velký a obhajoba neobstojí, může požádat o navrácení svého hodnocení k opravě. Je to důležité zejména tam, kde ne každý má zkušenost s různými tvářeni vín ze světa – například s tokajskými víny s výraznou botrytidou, kanadskými ledovými jablečnými cidery, starými víny z Gruzie nebo Fondillony ze Španělska. Pak je velmi důležité naslouchat hlasům a argumentům kolegů. Vinalies Internationales nejsou jenom velkou soutěží, ale vysokou školou degustace, senzorické analýzy a argumentace“ komentuje dr. Luboš Bárta, který se účastnil hodnotící komise.

Novinky

22.6.2020

Akce
Chardonnay 1l za 60,-Kč

Od 22.června - 11.července 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové čepované víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více

21.6.2020

Championem 27. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX se stalo víno ze Slovácka

Ve dnech 8. a 9. června 2020 se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení letos již 27. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu.

Více