Zaregistrovat

Ve Valticích byl vybrán Champion mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2011

Ve Valticích byl vybrán Champion mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX 2011

12.2.2011

Po dvou dnech hodnocení se ve Valticích rozhodlo o Championu 18. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Cílem této soutěže bylo na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína na trhu středoevropského regionu. Ve vyrovnaném souboji nakonec zvítězilo rakouské víno Grand Reserve Cuvée z vinařství Weingut Schulz. Prvotřídní kvalitu moravských a českých vín reprezentovala nejlépe hodnocená kolekce vín Vinařství Josef Valihrach.

Odborné mezinárodní komise složené z tuzemských, slovenských a rakouských degustátorů hodnotily 7. a 8. února v degustačním sále na zámku ve Valticích 305 vzorků ze 7 zemí světa. Maximální objektivitu hodnocení a komfort hodnotitelů zajišťoval moderní počítačový systém vytvořený Národním vinařským centrem.

Největší zastoupení měla vína tuzemská, dále rakouská a slovenská, nechyběla však ani vína z Moldávie, Slovinska, Německa či vzdálené Argentiny. Soutěž získává významný mezinárodní přesah ať už v rovině zastoupených vín, tak hlavně díky prvotřídní úrovni hodnocení.

„Pro optimální hodnocení vín jsme vybudovali jedinečný software, který odpovídá nejpřísnějším mezinárodním standardům. Dokázali jsme zajistit účast výborných evropských degustátorů a i kvalita soutěžících vín se rok od roku výrazně zvyšuje, proto máme ambici stát se během několika málo let jednou z nejvýznamnějších mezinárodních soutěží vín v regionu,“ přiblížil plány na další zkvalitňování soutěže ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Na základě hodnocení vín v komisích a subkomisi pro výběr šampiona byla udělena tato ocenění:

Champion
Grand Reserve Cuvée 2008, Weingut Schulz, Rakousko

Nejlépe hodnocená kolekce
Vinařství Josef Valihrach

Vítěz kategorie A1 – Bílá vína suchá (do 4 g/l)
Šipon Ilovci (Furmint single vineyard) 2007, Dveri-Pax, Slovinsko

Vítěz kategorie A2 – Bílá vína polosuchá (4,1 - 12 g/l)
Rulandské šedé 2009 výběr z hroznů, VÍNO Mikulov, spol. s r.o.

Vítěz kategorie A3 – Bílá vína polosladká (12,1 - 45 g/l)
Chardonnay 2009 výběr z hroznů, SOŠV a SOUZ Valtice

Vítěz kategorie C1 – Červená vína suchá (do 4 g/l)
Grand Reserve Cuvée 2008, Weingut Schulz, Rakousko

Vítěz kategorie D – Vína přírodně sladká (bílá, růžová a červená) (nad 45 g/l)
Tokaj cuvée 2009 slámové víno, Ing. Jaroslav Ostrožovič, Slovenská republika

Vítěz kategorie F – Šumivá vína
Murmure Veltlínské zelené 2008 jakostní šumivé víno, Nové Vinařství, a.s.

Nejlépe hodnocená vína ze zemí, z nichž se zúčastnilo min. 10 vzorků, získala ocenění Národní vítěz:

Národní vítěz - Česká republika - Tramín červený, výběr z hroznů, 2008, Vinařství Josef Valihrach
Národní vítěz - Rakousko - Grand Reserve Cuvée, 2008, Weingut Schulz
Národní vítěz - Slovenská republika – N-NI – značkové víno, 2009, Igor Blaho


V letošním 18. ročník soutěže organizaci soutěže převzalo Národní vinařské centrum o.p.s. ve spolupráci se společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů České republiky. Tato změna přinesla nejen nové grafické ztvárnění, např. loga a diplomů, ale i úpravu pravidel udělování medailí, které jsou nově přidělovány podle počtu dosažených bodů (nikoliv jen podle umístění vína v kategorii) a jejich počet nepřesáhne 30% počtu zúčastněných vín. Absolutní novinkou je také doplnění výstupů z hodnocení vín – vína získala nejen bodovou hodnotu, ale degustátoři jim pomocí moderního software vytvořili aromatický profil, který ve své grafické podobě na první pohled vypovídá o charakteru vína. S těmito profily u medailových vín se budou moci seznámit návštěvníci degustační zóny na VINEX&HORECA FORUM ve středu 2. 3. 2011 na brněnském výstavišti, kde proběhne i slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen. K této příležitosti bude vydán katalog s kompletními výsledky soutěže, včetně udělení medailí jednotlivým vínům.

Novinky

28.2.2020

Naši vinaři uspěli v Texasu a přivážejí si 82 medailí!

Texas International Wine Competition patří k nejoblíbenějším soutěžím mezi českými a moravskými vinaři a letos se opět ukázalo proč. Z první mezinárodní soutěže tohoto roku si naši vinaři přivážejí neuvěřitelných 82 medailí. V konkurenci vín ze 14 zemí světa obdrželi 6 velkých zlatých, 14 zlatých, 50 stříbrných a 12 bronzových medailí. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu.

Více

2.2.2020

Akce
Müller Thurgau 1l za 60,-Kč

Od 3. - 29.února 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více