Zaregistrovat

Moravské úspěchy na Decanteru očima britských redaktorů

Moravské úspěchy na Decanteru očima britských redaktorů

25.10.2010

Říjnové číslo Decanteru vyšlo jako speciál k soutěži Decanter World Wine Awards 2010, kde moravská a česká vína získala mnoho velmi cenných trofejí. V časopise se jim proto zaslouženě dostalo poměrně značného prostoru. Na soutěži se mezi jinými blýskla zejména ziskem dvou Regional Trophy (Národních cen) za nejlepší suché (Sonberk, Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr) a nejlepší přírodně sladké víno (Znovín Znojmo a.s. za Ryzlink rýnský 2008 ledové víno), což znamená, že v celé střední a východní Evropě nenajdete lepší vína daných kategorií.

Nejen tato dvě vína a jejich zisk Regional Trophy svědčí o dominanci České republiky v regionu střední a východní Evropy. Celkem se totiž podařilo moravským a českým vínům získat 59 ocenění ze 73 přihlášených vín, tedy ještě o 28 více než loni, což z České republiky činí prakticky nejúspěšnější zemi v regionu střední a východní Evropy. Co do počtu ocenění se podařilo dokonce překonat i tradičně velmi silné Chorvatsko.

Vinařství Sonberk získalo kromě Regional Trophy také jednu stříbrnou (Rulandské šedé 2007 výběr z cibéb) a dvě bronzové medaile (Rulandské šedé 2008 pozdní sběr, Tramín červený 2008 slámové víno). Znovín Znojmo a.s., také držitel Regional Trophy, si z Londýna odvezl ještě jednu zlatou (Tramín červený 2009 výběr z bobulí), dvě bronzové medaile (Chenin blanc 2009 moravské zemské víno, Rulandské šedé 2007 ledové víno) a jedno doporučení (Kerner 2009 výběr z bobulí). Celkem tedy naši vinaři obdrželi dvě Regional Trophy, dvě zlaté medaile, šest stříbrných, osmnáct bronzových a 31 doporučení.

O prestiži a mimořádně silné konkurenci svědčí i celkový počet vzorků, které se soutěže účastnily. 10 983 vín vinařů z 98 zemí světa přijelo bojovat o prestižní ocenění, která mají vliv na domácí i zahraniční prodeje a pozici značky na trhu.

Společnou prezentaci tuzemských vín i letos organizačně zajistilo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

Mezi oceněná vína patří i úspěch vinařství pana Vladímíra Tetura :

Chardonnay pozdní sběr; 2009; Doporučení

Irsai Oliver, kabinetní víno; 2009; Stříbrná medaile

Tramín červený, výběr z hroznů; 2008; Stříbrná medaile

Novinky

4.10.2018

Akce
Chardonnay 1l za 60,-Kč

Od 4. - 27.října 2018 Vám nabízíme bílé sudové víno země původu Jižní Afrika z vinařství Morávia Víno Prušánky.

Více

29.9.2018

Naši vinaři si odvážejí z Vídně neuvěřitelných 347 medailí

Moravští a čeští vinaři uspěli na prestižní světové soutěži AWC Vienna a přivážejí 63 zlatých a 284 stříbrných medailí. Ocenění dobré kvality („Seal of Approval“) získalo dalších 107 moravských a českých vín. Celkem tak naši vinaři získali na jedné z největších soutěží vín na světě 454 ocenění. Nejúspěšnější byla společnost Víno Botur s 5 zlatými a Vinselekt Michlovský a.s. se 4 zlatými a 16 stříbrnými medailemi. Účast našich vinařů proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Více