Zaregistrovat

Den vín z České republiky zahájí nápojový veletrh

Den vín z České republiky zahájí nápojový veletrh

21.4.2010

Den vín z České republiky bude letos zahajovat 13. mezinárodní nápojový veletrh pro gastronomii Víno a destiláty, který se koná od 27. do 29. dubna na výstavišti v pražských Holešovicích. Garantem a organizátorem Dne vín z České republiky je Vinařský fond. Prezentaci moravských a českých vinařů doplní představení míchaných nápojů s růžovými víny a vystoupení Jožky Šmukaře s cimbálovou muzikou.

Podobně jako v minulých letech ani na 13. ročníku veletrhu Víno a destiláty nebude chybět stánek, kde vinaři společně prezentují vína z Moravy a vína z Čech. Pro profesionály i širokou veřejnost budou tentokrát v rámci společné expozice moravských a českých vín představeny dva směry, kterými se moravští a čeští vydávají. Návštěvníci stánku Vín z Moravy a Čech se mohou seznámit jednak s projektem růžových vín, jednak s novinkou moravského a českého vinařství – možností realizovat apelační systémy VOC (vína originální certifikace).

Růžová vína se zvolna stávají letní protiváhou Svatomartinského, které se už tradičně zařadilo mezi jedny z nejočekávanějších vinařských akcí podzimu. Růžová vína v sobě přitom skrývají nemenší potenciál. Jarní a letní měsíce přímo vybízejí k jejich konzumaci, rosé navíc znamenají příklon k trendu výroby lehčích, výrazně ovocitých a aromaticky zajímavých vín. Projekt růžových vín vznikl za přímé podpory Vinařského fondu. „Jsme rádi, že máme možnost představit růžová vína obchodníkům i veřejnosti právě na veletrhu Víno a destiláty – termín jeho pořádání totiž spadá na začátek marketingové kampaně, která růžová vína v následujících měsících podpoří,“ konstatuje ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Apelační systémy VOC - podobně jako ve Francii, Itálii nebo například ve Španělsku - znamenají snahu vinařů zaměřit se na místní charakteristiky vyráběných vín respektující tradiční postupy a především senzorické charakteristiky ve vztahu k terroir (terroir je objektivní vliv podloží, půdy, počasí, vody, slunce a lidského faktoru). I podle české legislativy mohou vznikat systémy umožňující vinařům v rámci jednotlivých vinařských regionů popsat vlastnosti regionálně typických vín, rozvíjet povědomí veřejnosti o nich a stanovit systém kontroly jejich kvality. Prvním důkazem životnosti projektů VOC je již rok existující apelace VOC Znojmo, další apelace se připravují. Vína znojemských vinařů budou také představena na Vinařským fondem realizovaném stánku Vín z Moravy a Čech.

Stejně jako v minulých letech i letos Vinařský fond podporuje samostatnou účast moravských a českých vinařů příspěvkem 50 % na pronájem výstavní plochy. S ohledem na možnosti zejména menších vinařů jde o pomoc více než vítanou. S podporou Vinařského fondu tak svá vína představí více než 40 vinařství.

Za podpory Vinařského fondu vznikl i další zajímavý projekt. Poprvé v České republice budou návštěvníci veletrhu pozváni do interaktivního prostoru expozice Vůní moravských a českých vín, v rámci nějž se seznámí s výběrem typických aromat postaveným na platformě nástroje Vůně vína – Le Nez du Vin. Podobným výběrem typických vůní se zatím nemůže pochlubit žádná z vinařských zemí s výjimkou Francie.

Novinky

26.11.2018

Naše vína sklidila v Izraeli velké úspěchy

Na letošním třináctém ročníku mezinárodní soutěže vín Terravino Izrael moravští a čeští vinaři zazářili. Celkem si odvážejí 22 medailí, z toho 3 velké zlaté. Účast našich vín organizačně zajistilo Národní vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu.

Více

29.10.2018

Akce
Svatovavřinecké 1l za 60,-Kč

Od 29.října - 15.prosince 2018 Vám nabízíme červené sudové moravské zemské víno z vinařství Morávia Víno Prušánky.

Více