Zaregistrovat

Znojemské příběhy vína na Festivalu otevřených sklepů

Znojemské příběhy vína na Festivalu otevřených sklepů

15.3.2010

O vinařském ročníku 2009 se již několik měsíců hovoří jako o jednom z nejlepších v novodobé historii českého vinařství. Jestli byl skutečně tak jedinečný, se sami přesvědčíme přímo ve sklepech na Znojemsku 17. a 18. dubna během Festivalu otevřených sklepů.

Druhý ročník festivalu, který se vloni představil v Modrých Horách, na Podluží a na Mikulovsku, tentokrát představí milovníkům vín reprezentativní průřez Znojemskou vinařskou podoblastí v podobě třiceti velkých i malých vinařů, jejich sklepů a místního folkloru.

„Z podzimního festivalu na Mikulovsku jsme s přáteli odjížděli se spoustou zážitků. Osobně jsme se zde seznámili jak s vinaři, tak s jejich víny, a já doufám, že Znojemsko a jeho pískovcové sklepy budou mít stejně úžasnou atmosféru, “ říká jeden z pražských návštěvníků David Šimák. Jedním z cílů festivalu je představit nejenom vinaře a jejich vína, ale zároveň atmosféru jednotlivých jihomoravských regionů. „Degustace vína s konkrétním vinařem a přímo v jeho sklepě je jednou z věcí, která návštěvníky nesmírně přitahuje. Návštěvníci minulých festivalů již ví, že za každým vinařem se skrývá jedinečný příběh, který z etikety na lahvi nevyčtou,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik. Znojemsko je čtvrtou vinařskou podoblastí, kterou Festival otevřených sklepů komplexně představuje. „V Louckém klášteře ve Znojmě obdrží návštěvníci startovní balíček, včetně skleničky a festivalového průvodce s potřebnými informacemi, a díky bezplatné autobusové kyvadlové dopravě se budou moci pohybovat mezi jednotlivými obcemi,“ popisuje průběh festivalu Flamik. Kromě Znojma se celkem třicítka sklepů otevře v Šatově, Novém Šaldorfu, Hnanicích a Dobšicích a v každém ze sklípků bude mít návštěvník možnost ochutnat hned několik vzorků.

Přibližný počet degustačních vzorků třicítky vinařů, jejichž kompletní seznam je na webových stránkách www.otevrenesklepy.cz, se bude pohybovat kolem tří set. „K degustaci budou vína nejenom velkých vinařství, jako je Znovín nebo Víno Hort, ale také menších vinařů, kteří produkují třeba jen několik tisíc lahví ročně. K takovým vínům se člověk dostane jen málokdy,“ doplňuje Juraj Flamik. „Na Mikulovsku jsem například poprvé ochutnala víno pana Holce z Perné a byla jsem překvapena, jak kvalitní vína může dělat i malí vinař. Těším se, že na Znojemsku na mě čeká takových překvapení hned několik ,“ říká další z návštěvnic podzimního festivalu, Věra Lukášová.

Již tradiční součástí festivalu je gurmetské menu, které návštěvníkům odhalí tajemství snoubení vína a jednotlivých pokrmů. Na Znojemsku tuto lahůdku nabídnou hned na třech místech - v hotelu Happy Star, v hotelu Lahofer a Althanském paláci. „Víno je jako osobnost - má svůj rodokmen a charakter. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost během jednoho víkendu vidět krajinu, sklepy a vinaře, poznat odkud víno pochází a lépe mu porozumět,“ uzavírá Juraj Flamik.

FESTIVAL OTEVŘENÝCH SKLEPŮ

Kdy: 17. dubna od 10 do 21 hodin
18. dubna 2010 od 10 do 15 hodin

Kde: vinařské sklepy ve Znojmě, Hnanicích, Novém Šaldorfu, Šatově a Dobšicích

Místo registrace: Loucký klášter, Znojmo

Vstupenky v síti ticketstream v ceně 790 Kč, v dny festivalu přímo na místě za 990 Kč

Novinky

29.12.2018

Vinotéka Morava přeje vše nejlepší v roce 2019 !!!

Děkujeme Vám za projevenou důvěru v letošním roce a do nového roku 2019 Vám přejeme hodně zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů.

Více

27.12.2018

Akce
Müller Thurgau 1l za 60,-Kč

Od 27.prosince 2018 - 26.ledna 2019 Vám nabízíme bílé odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více