Zaregistrovat

13 medailí z Kišiněva pro moravská vína

13 medailí z Kišiněva pro moravská vína

5.3.2010

Veletrhu "Expovin Moldova 2010", hlavní součásti moldavského týdne vína, předcházela mezinárodní soutěž "CHISINAU WINES&SPIRITS CONTEST 2010". Česká republika je s 13 medailemi po domácí Moldávii co do počtu medailí nejúspěšnějším účastníkem.

Veletrhu "Expovin Moldova 2010", hlavní součásti moldavského týdne vína, předcházela mezinárodní soutěž "CHISINAU WINES&SPIRITS CONTEST 2010". Poprvé ve své historii od roku 1992 byla uspořádána pod patronací OIV a to skutečně naplno - hodnocení se zúčastnil generální ředitel OIV Federico Castellucci i bývalý prezident OIV Reiner Wittkowski. V komisích zasedli v nadpoloviční většině zahraniční hodnotitelé spolu s domácími vinařskými experty - především technology a pedagogy.

V letošním výjimečném ročníku, poznamenaném i nepřízní počasí (letiště v Kišiněvě nepřijímalo a páteční lety byly buď odkloněny na jiná letiště nebo se vrátily zpět, jako let docenta Miloše Michlovského a Luboše Bárty do Vídně) bylo uděleno celkem 76 medailí (19 zlatých, 56 stříbrných). Žádný ze soutěžních vzorků nepřesáhl hranici 96 bodů, potřebnou pro udělení titulu Grand Prix, byla udělena jediná Velká zlatá medaile a to dvacetiletému vinnému destilátu z kišiněvského závodu AO Aroma. Nejúspěšnějším účastníkem se stalo i u nás známé rumunské vinařství Cotnari, které s Moldávií úzce spolupracuje - ze 20 zaslaných vzorků záskalo 7 zlatých a 3 stříbrné medaile!

Zúčastnila vína z 10 zemí (Azerbajdžán, Česká republika, Kypr, Francie, Gruzie, Moldávie, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Ukrajina), Česká republika je s 13 medailemi po domácí Moldávii co do počtu medailí nejúspěšnějším účastníkem, i když Rumunsko nás předčilo počtem sedmi zlatých medailí pro jediné vinařství - Grasa de Cotnari.

Federico Castellucci ocenil dobrou logistiku vzorků a organizaci soutěže, pořádané veletržní agenturou Poliproject, včetně zachování naprosté anonymity hodnocených vín. OIV uspořádala na závěr soutěže informační seminář, kde vyzvala ministerstvo zemědělství k pomoci vinařům a je samotné k jednotnému postupu a spolupráci, která je může posunout vpřed podobně, jako v dalších rozvinutých evropských zemích. Zástupci ministerstva veřejně přislíbili, do budoucnosti podporu organizaci soutěže, vinohradníkům i producentům vín k oživení staleté tradice výroby moldavských vín a jejich konkurenceschopnosti na mezinárodních trzích.

Reiner Wittkowski, který byl pozorovatelem OIV, udělil pořadatelům absolutorium a přislíbil patronát O.I.V i pro příští rok. Profesor Nikolaj Taran v rozhovoru pro Logos Press výslovně vyzdvihl růžová vína z České republiky jako příklad následováníhodné cesty - "André 2009 ("Vinařství u Kapličky", Чехия), "Binder Zweigeltrebe 2009 ("Pavel Binder - Vinařství", Чехия). Úroveň moravských vín byla všeobecně vysoce hodnocena poté, kdy po skončení hodnocení byly odhaleny láhve soutěžních vzorků k již veřejné degustaci.

Přehled medailí pro vína z ČR:

Pavel Binder-Vinařství
zlatá - Binder Tramin cerveny 2009
stříbrná - Binder Palava 2009
stříbrná - Binder Zweigeltrebe rose 2009

Oldřich Drapal
zlatá - Chardonnay Slamove 2004

Vinselekt Michlovsky A.S.
zlatá - Ryzlink Rynsky Private Selection 2008
stříbrná - Cabernet Sauvignon Slamove Private Selection 2006
stříbrná - Palava Private Selection 2009

Bronislav Vajbar-Vinařství
stříbrná - Vajbar Palava 2009
stříbrná - Vajbar Zweigeltrebe rose 2009

Vinařstvi u Kapličky s.r.o
stříbrná - Vino Dalibor, Pinot Blanc, 2008
stříbrná - Vino Dalibor, Palava 2009
stříbrná - Fresh wine Muscat Moravia 2009

Hana Mádlová
stříbrná - Sauvignon Velke Bilovice 2008

Novinky

22.6.2020

Akce
Chardonnay 1l za 60,-Kč

Od 22.června - 11.července 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové čepované víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více

21.6.2020

Championem 27. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX se stalo víno ze Slovácka

Ve dnech 8. a 9. června 2020 se v Národním vinařském centru ve Valticích uskutečnilo odborné hodnocení letos již 27. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu.

Více