Zaregistrovat

Salon vín 2010 už má své vítěze

Salon vín 2010 už má své vítěze

21.1.2010

V Národním vinařském centru ve Valticích včera skončilo hodnocení jubilejního desátého ročníku Salonu vín České republiky. Salon vín je naší nejvyšší soutěží vín. Z odrůd letos nejvíce uspěly Rulandské šedé a Ryzlink vlašský a z ročníků rok 2008. Medailí Salon vín 2010 si může svá vína ozdobit 48 vinařů.

Cílem soutěže je vybrat 100 nejlepších moravských a českých vín, která se budou prezentovat v celoročně otevřené degustační expozici ve sklepních prostorách valtického zámku.
Salon vín České republiky je tradiční nejvyšší soutěží vín u nás. Podmínkou přihlášky vína do Salonu vín ČR je jeho úspěch na některé z nominačních soutěží (vybraných soutěží jednotlivých vinařských podoblastí ČR a nejprestižnějších celostátních soutěží vín).
Desátý ročník soutěže přinesl určité inovace. Vzorky se tentokrát hodnotily dvoukolově. Do druhého kola postoupilo 200 nejlepších vín. Z nich se následně vybrala stovka vín, která získala titul „Salon vín České republiky 2010“. „Novým užitečným nástrojem byl také speciální počítačový program vyvinutý Národním vinařským centrem, pomocí něhož degustátoři jednotlivé vzorky hodnotili,“ říká Marek Babisz, hlavní sommelier NVC.

Účast byla rekordní
Letos degustátoři vybírali z rekordních 520 vín z 96 vinařství. Nominovaný vinař může přímo do soutěže přihlásit pouze jedno víno, ostatní vína musejí nejprve uspět na některé z nominačních soutěží. Další zajímavostí je, že vzorky k hodnocení vybírá sommelier Národního vinařského centra přímo u vinaře ve sklepě namátkovým způsobem z láhví příslušné šarže vína.
Z bílých odrůd v letošním ročníku nejvíce uspěly Rulandské šedé a Ryzlink vlašský (po 9 vzorcích), Ryzlink rýnský (8 vzorků) a Rulandské bílé a Chardonnay (po 7 vzorcích). Z červených odrůd pak Zweigeltrebe (4 vzorky) a Rulandské modré, Svatovavřinecké, Cabernet Moravia a Cabernet Sauvignon (po 3 vzorcích). Celkem se do nového ročníku dostalo 30 odrůd révy vinné, dva sekty a 3 vína cuvée.
Z hlediska jakostních kategorií převažují pozdní sběry (51 vzorků) a výběry z hroznů (23 vzorků). V letošním roce se do expozice Salonu vín opět probojovala moravská zemská vína (3 vzorky).
Nejúspěšnějšími vinařskými firmami jsou v letošním ročníku Vinselekt Michlovský a.s. (15 vzorků), Vinné sklepy Valtice a.s. (8 vzorků), PATRIA Kobylí a.s. a MORAVÍNO s.r.o. (po 6 vzorcích); dále Vinařství U Kapličky s.r.o., Vinařství Kovacs s.r.o., vinařství Vladimíra Tetura, ZNOVÍN Znojmo a.s., Moravské vinařské závody Bzenec s.r.o. a Rodinné vinařství Košut s.r.o. (po 3 vzorcích). Z ročníků je nejvíce zastoupen ročník 2008 (71 vín) a ročník 2007 (24 vín).
Hodnocení letošního ročníku probíhalo v degustačním prostorách Národního vinařského centra. Vína se hodnotila s použitím špičkových degustačních sklenic „Grandezza“. Pomoc při servisu hodnocení tradičně zajišťovali studenti Vinařské školy z Valtic.
V loňském roce absolvovalo některý z degustačních programů v degustační expozici Salonu vín ČR ve Valticích přes jedenáct tisíc návštěvníků. Stávající ročník (2009) bude otevřen ještě do konce ledna. Během února se začne připravovat expozice nového ročníku 2010, kterou může veřejnost navštívit od 27. února 2010.

Novinky

28.2.2020

Naši vinaři uspěli v Texasu a přivážejí si 82 medailí!

Texas International Wine Competition patří k nejoblíbenějším soutěžím mezi českými a moravskými vinaři a letos se opět ukázalo proč. Z první mezinárodní soutěže tohoto roku si naši vinaři přivážejí neuvěřitelných 82 medailí. V konkurenci vín ze 14 zemí světa obdrželi 6 velkých zlatých, 14 zlatých, 50 stříbrných a 12 bronzových medailí. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu.

Více

2.2.2020

Akce
Müller Thurgau 1l za 60,-Kč

Od 3. - 29.února 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více