Zaregistrovat

Vinaři opět zabodovali. Letos poprvé v kanadské prestižní soutěži.

Vinaři opět zabodovali. Letos poprvé v kanadské prestižní soutěži.

10.6.2009

Letos poprvé se prostřednictvím Národního vinařského centra a Vinařského fondu mohli naši vinaři se svými vzorky zúčastnit soutěže Sélections Mondiales des Vins Canada. Vůbec poprvé významněji prezentovali moravská vína v této severské zemi. A hned první společné vystoupení moravských vinařů přineslo nečekanou sklizeň medailí. Z 24 vzorků od 8 vinařských firem uspělo celkem 10. Přivezli jednu zlatou a devět stříbrných medailí.

Tato soutěž je nejvýznamnější mezinárodní soutěží v Kanadě, důležitá pro vstup na tamní trh s vínem. Soutěže se zúčastnilo 1836 vzorků z 32 zemí celého světa. Hodnocení proběhlo 26. - 31. května v hotelu PALACE ROYAL v Quebecu. „Letošní hodnocení bylo velice přísné, protože byly uděleny pouze tři velké zlaté medaile, které získala vína s hodnocením nad 95 bodů, 60 zlatých medailí a 491 medailí stříbrných. Přesto naši vinaři uspěli,“ komentuje Marek Babisz z Národního vinařského centra.

„Hodnocení opravdu patřilo k nejstriktnějším, jakého jsem se kdy zúčastnil – konkrétně naše komise (složení Austrálie, Nový Zéland, Německo, ČR a 2x domácí Kanada) jen výjimečně překročila 85 bodovou hranici pro stříbrnou medaili a za celý týden jsme udělili jen dvě zlaté medaile, a to až za poslední den dvěma výjimečným ledovým jablečným ciderům, které soutěžily v samostatné kategorii, komentuje JUDr. Luboš Bárta, který byl členem komise.

Vůbec nejúspěšnějším vinařem se stoprocentním ziskem medailí se stal Pavel Binder z Rakvic, který získal jednu zlatou medaili za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2008 a dvě stříbrné medaile za Pálavu a Tramín červený. Po dvou stříbrných medailích si odvezlo vinařství Jiřího Horta z Dobšic, Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic a Vinné sklepy Valtice a.s. Jedna stříbrná medaile poputuje také do Znovínu Znojmo se sídlem v Šatově.

„Letošní úspěchy moravských a českých vinařů v prestižních mezinárodních soutěžích dokazují, že naše vína získávají stále větší popularitu nejen v Evropě, ale i v zámoří,“ říká Předseda Rady Vinařského fondu ČR Ing. Milan Venclík.

Přehled oceněných vín

Výrobce; Odrůda; Ročník; Ocenění
------------------------------------------------------------
Binder Pavel; Ryzlink rýnský, pozdní sběr; 2008; Zlatá medaile
Binder Pavel; Tramín červený, výběr z cibéb; 2006; Stříbrná medaile
Binder Pavel; Pálava, výběr z hroznů; 2008; Stříbrná medaile
Tetur Vladimír; Muškát moravský, kabinetní víno; 2008; Stříbrná medaile
Tetur Vladimír; Irsai Oliver, kabinetní víno; 2008; Stříbrná medaile
Víno Hort; Sauvignon, pozdní sběr; 2008; Stříbrná medaile
Víno Hort; Cabernet Sauvignon rosé, pozdní sběr ; 2008; Stříbrná medaile
Vinné sklepy Valtice, a.s.; Veltlínské zelené, pozdní sběr ; 2008; Stříbrná medaile
Vinné sklepy Valtice, a.s.; Ryzlink rýnský, výběr z hroznů; 2007; Stříbrná medaile
ZNOVÍN ZNOJMO a.s.; Ryzlink rýnský, ledové víno; 2007; Stříbrná medaile

Novinky

1.6.2020

Akce
Zweigltrebe rosé 1l za 60,-Kč

Od 1. - 27.června 2020 Vám nabízíme růžové odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více

22.5.2020

Známe vítěze JAROVÍN ROSÉ a jarního hodnocení KRÁL VÍN České republiky

V pátek 15. května zasedla za zvýšených hygienických pravidel v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích odborná komise a ohodnotila 180 růžových vín a klaretů, které přihlásilo 86 vinařských firem z celé ČR. Pořadatelé z celého srdce děkují všem, kteří svá vína v takto hojném počtu přihlásili. Velká gratulace pak patří všem medailistům.

Více