Zaregistrovat

VINEX se vrací do lichých let

VINEX se vrací do lichých let

14.2.2009

Čtvrtý ročník G + H a již čtrnáctý veletrh VINEX v Brně proběhnou od 4. do 6. března 2009.

Mezinárodní vinařský veletrh VINEX - největší oborová přehlídka v České republice - je opět pořádán každý rok. Zatímco v sudých letech stojí po boku svého tradičního partnera Mezinárodních potravinářských veletrhů SALIMA, v lichých letech se koná ve společném termínu s Mezinárodním veletrhem gastronomie, hotelových služeb a veřejného stravování G + H.

Pro vinaře není účast na G + H úplnou novinkou. Prezentovali se zde již od prvního ročníku v roce 2003, nejprve jen jako jeden z oborů, v roce 2007 proběhla cílená prezentace tuzemských vín a galavečer vinařů a letos půjde o plnohodnotný veletrh. Spojení obou veletrhů je naprosto logické, protože mají shodnou návštěvnickou skupinu a skvěle se doplňují. "Gastronomie je pro nás velmi důležitý obchodní kanál s narůstající kapacitou," vysvětlil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. "Řada lidí dnes vyhledává zážitkovou gastronomii a chce snoubit pokrmy s vínem. Chtějí se o víně dozvědět něco více, a jestliže jim restaurace nabídne kvalitní tuzemská vína, určitě si z nich vyberou. U cizinců je to jednoznačné, ti se skutečně nejdříve ptají po domácím vínu."
Letošní veletrh G + H se zaměří na trendy současného gastronomického trhu, k nimž patří zvýšený zájem nejen o exotické speciality, ale i o tradiční národní kuchyni. Na rozdíl od fastfoodu tato kuchyně staví na tradici a autentičnosti. Klade důraz na čerstvost a kvalitu, obrací pozornost k tradičním regionálním pokrmům a chuťovým odlišnostem. Nový trend jde ruku v ruce s celkovou kultivací gastronomie a zároveň podporuje poptávku po víně, a to především po víně regionálním a kvalitním. Našim vinařům se tak v gastronomii otevírají nové příležitosti. Mnozí jich využijí již na veletrhu VINEX 2009, kde se spojení vína a gastronomie věnuje také doprovodný program ve vzorové restauraci.
Největším vystavovatelem veletrhu a významným partnerem je skupina Bohemia Sekt, do níž patří značky jako Víno Mikulov, Chateau Mikulov, Habánské sklepy, Vinařství Pavlov, Chateau Bzenec a další. Tato nejvýznamnější vinohradnicko-vinařská formace v České republice v roce 2008 zpracovala rekordních 10 milionů kilogramů hroznů z tuzemských vinic a na veletrhu VINEX představí jak průřez sortimentem, tak zajímavé novinky ze své produkce sektů i tichých vín. Dalším významným vystavovatelem je společnost Znovín Znojmo, která se pochlubí nejen kvalitními produkty, ale také propracovanými službami - od oblíbeného zásilkového obchodu až po neustále rozšiřovaný Vinařský turistický program. Vedle bohatého sortimentu tradičních odrůd Znovín nabídne také speciality jako exkluzivní řadu Genus Regis, sekty vyrobené tradiční metodou kvašení v lahvi nebo Bolkovo víno "Boleslav I". Pozornost určitě vzbudí také novinka "Terroir Levure", která výborně koresponduje s již zmíněným trendem "slow food". Ve vínech s označením "Terroir Levure" Znovín Znojmo jako první v České republice zvýraznil originalitu vín původními kvasinkami z příslušné viniční tratě.
Mezi vystavovateli veletrhu VINEX nebudou chybět ani další známé tuzemské značky jako Templářské sklepy, Patria Kobylí, Vinařství Lahofer a další. Ze zahraniční produkce se můžeme těšit například na řecká vína, slovinské sekty nebo tradiční společnou expozici rakouských vinařů. Početně zastoupení budou také drobní moravští vinaři, kterým podpora Vinařského fondu ČR umožnila účast za zvýhodněných podmínek.
Protože se vinařský veletrh neobejde bez ochutnávek, vystavovatelé i návštěvníci jistě ocení komplexní služby pořadatelů, které zahrnují sanitaci degustačního skla a obsluhu v pavilonu. V odborné gesci Národního vinařského centra se připravuje degustační cenová srovnávací zóna, která usnadní výběr zejména profesionálním odběratelům. Opět se otevře Vinotéka VINEX s prodejem vín z degustační zóny a společenským vrcholem veletrhu bude Galavečer Grand Prix VINEX 2009 s účastí řady VIP hostů.
Zbývá dodat, že veletrhy G + H a VINEX 2009 jsou určeny výhradně odborníkům – v předstihu je zajišťována registrace na webových stránkách.

Novinky

23.2.2020

Vinařstvím roku 2019 se stalo VICAN rodinné vinařství

Vítězem desátého ročníku soutěže Vinařství roku 2019, pořádané Svazem vinařů ČR, se stalo VICAN rodinné vinařství, které zároveň zvítězilo v kategorii střední vinařství s produkcí do 250.000 litrů za rok. V kategorii malé vinařství do 50.000 l/rok uspělo Gala Vinařství, a.s. a v kategorii velké vinařství nad 250.000 l/rok komisi nejvíce zaujal Vladimír Tetur.

Více

2.2.2020

Akce
Müller Thurgau 1l za 60,-Kč

Od 3. - 29.února 2020 Vám nabízíme bílé odrůdové sudové víno z vinařství Tesařík Prušánky.

Více