Zaregistrovat

Merlot

Merlot

Synonyma: Médoc noir, Vitraille, Sémillon Rouge.

Tradiční oblasti: Francie.

Barva: rubínová až tmavě granátová, odstín záleží na velikosti sklizně, a protože je odrůda plodná, objevují se na trhu i vína světle rubínová s travnatou vůní a nahořklou dochutí.

Vůně: jemná vůně přezrálého černého rybízu.

Chuť: nízký obsah kyselin, plnost, hebkost, vláčnost, dlouhé doznívání.

Ve vůni a chuti můžeme hledat: černé třešně, švestky, kompot, fíky, růže, po delším ležení na lahvi se objevují tóny tabáku lanýžů, kávy, čokolády nebo i hutného ovocného koláče.

Víno: Víno se velmi leho a příjemně pije. Pro svou vláčnost jsou vína Merlotu velmi oblíbena u konzumentů, kteří by se tříslovitých červených vín nenapili pro složitost chuťových vjemů.


Merlot-výběr z hroznů,suché

Merlot-výběr z hroznů,suché

Výrobce: Vajbar Bronislav

Rok: 2012

Víno pro Vás ochutnal sommelier Branko Černý:

Barva vína je temná, borůvková. Mohutná vůně je velmi pikantní. Snoubí ostružiny, borůvky, a jeřabiny s výraznými travnatými a bylinkovými tóny. Chuť je zralá, oblá ale i pikantní. Najdeme v ní ovoce z buketu zasazeného do rámu ještě mladého třísla, sladkých taninů, 75% čokolády i pikantních tónů pepřového koření. Závěr je velmi dlouhý a mnohoslibný pro budoucnost vína.

Ocenění:

stříbrná medaile Festwine 2013 

Ilustrační obrázek

Merlot-výběr z hroznů,suché

Výrobce: Vajbar Bronislav

Rok: 2008

Víno pro Vás ochutnal sommelier Branko Černý:

Sklenku ovládne velmi tmavá a hutná barva připomínající ostružinovou šťávu. Vůně je velmi zralá, nazrálá a bohatá. Snoubí velmi zralé ovoce s povidly, jemnými tóny koření a sušenou švestkou. Velmi přemýšlivá vůně. Chuť je široká, oblá a bohatá. Najdeme v ní ovoce z buketu – zejména švestky a slívy. Zpočátku je povidlově nasládlá, postupně se však přidává výrazné zralé tříslo, které chuť v dlouhé dochuti ovládne. Zatím ještě rozčepýřená, potřebuje zrát.

Doporučuji k dančímu hřbetu ve švestkové omáčce a slaninovém kabátku.

Víno můžete konzumovat ihned, za dva roky však bude výrazně lepší a ve Vašem archivu vydrží nejméně 5 let.

Ocenění :

zlatá medaile Vinařské Litoměřice 2009

Merlot-slámové,sladké

Merlot-slámové,sladké

Výrobce: Vajbar Bronislav

Rok: 2006

Hrozny na toto slámové víno byly posbírány v polovině měsíce října 2006 a následně uloženy na půdu, kde jsme je přoložili slámou, tak abychom udrželi hrozny celé tři měsíce v dobrém zdravotním stavu. Dne 25.1.2007 jsme hrozny nasypali do lisu a po dvou hodinách jemného lisování začal vytíkat mírně narůžovělý mošt, který při měření vykazoval 34 st. cukernatosti.

Víno je mírně narůžovělé barvy, ve vůni můžete najít tóny sušeného ovoce. V závěru pak objevíte tóny vlašských ořechů. V chuti je víno velice mohutné s velkým množstvím zbytkového cukru, který k vínům této kategorie neodmyslitelně patří.

Jelikož je toto víno velice vzácné, doporučujeme jej servírovat k významným příležitostem jako digestiv.

Víno je vhodné k archivaci na 10 let i více.

Merlot-pozdní sběr,polosuché

Merlot-pozdní sběr,polosuché

Výrobce: Tetur Vladimír

Rok: 2005